Brytyjski minister zdrowia: Ponad 200 tys. osób dziennie dostaje szczepionkę

Brytyjski minister zdrowia: Ponad 200 tys. osób dziennie dostaje szczepionkę
Fot. Pixabay

W Wielkiej Brytanii wykonywanych jest obecnie ponad 200 tys. szczepień przeciwko COVID-19 dziennie, a kraj jest na dobrej drodze, by zrealizować cel, jakim jest zaszczepienie do połowy lutego 13-14 mln osób – powiedział w niedzielę minister zdrowia Matt Hancock.

Brytyjski premier Boris Johnson zapowiedział w tym tygodniu, że chce, by do połowy lutego pierwszą dawkę szczepionki otrzymały cztery pierwsze grupy priorytetowe, czyli wszyscy mieszkańcy i pracownicy domów opieki, ogół osób powyżej 70. roku życia, wszyscy frontowi pracownicy służby zdrowia i opieki społecznej oraz osoby, które z powodu innych schorzeń są szczególnie podatne na zachorowanie na COVID-19. Liczbę tych osób szacuje się na ok. 13-14 milionów.

– Tak, jesteśmy na dobrej drodze. Czynnikiem ograniczającym tempo są obecnie dostawy (szczepionek), ale zwiększają się one. Cieszę się, że mogę powiedzieć, iż w tej chwili codziennie szczepionych jest ponad 200 tys. osób. Zaszczepiliśmy już około jednej trzeciej seniorów powyżej 80. roku życia w kraju, więc robimy znaczne postępy, ale wciąż jest przestrzeń do dalszej poprawy – powiedział Hancock w rozmowie ze stacją Sky News.

Z kolei w rozmowie z BBC ocenił, że liczba zaszczepionych sięga już 2 mln. – W ciągu ostatniego tygodnia zaszczepiliśmy więcej osób niż przez cały grudzień, więc przyspieszamy – wskazał. Na pytanie, ile osób zostało zaszczepionych, odpowiedział: „To około 2 milionów, ale jutro opublikujemy dokładne dane, a potem będą one codziennie aktualizowane”.

Minister zdrowia zapowiedział też, że celem rządu jest, by do jesieni każdy dorosły mieszkaniec kraju miał możność zaszczepienia się przeciwko COVID-19.

8 grudnia Wielka Brytania jako pierwszy kraj na świecie zaczęła stosować szczepionkę opracowaną przez firmy Pfizer i BioNTech, natomiast 4 stycznia – również jako pierwsza – preparat stworzony przez naukowców z Uniwersytetu Oksfordzkiego i firmę AstraZeneca.

Z Londynu Bartłomiej Niedziński (PAP)
Print Friendly, PDF & Email