Brytyjski minister zdrowia: Mamy 77 przypadków zakażenia południowoafrykańską odmianą koronawirusa

Brytyjski minister zdrowia: Mamy 77 przypadków zakażenia południowoafrykańską odmianą koronawirusa
Fot. Pixabay

Minister zdrowia Wielkiej Brytanii Matt Hancock poinformował w niedzielę, że w jego kraju wykryto dotychczas 77 przypadków zakażenia południowoafrykańską odmianą koronawirusa. Wyjaśnił, że wszystkie związane są z podróżami do RPA i obecnie są ściśle monitorowane.

Hancock dodał, że w Wielkiej Brytanii odkryto także brazylijską mutację koronawirusa, ale takich przypadków jest znacznie mniej, bo tylko 9. Są one także pod szczególną kontrolą.

– W Wielkiej Brytanii jest 77 znanych przypadków wariantu południowoafrykańskiego – powiedział Hancock w telewizji BBC. – Są pod bardzo ścisłą obserwacją. Ulepszyliśmy też śledzenie kontaktów zakażonych osób, tak żeby zrobić wszystko, co w naszej mocy, aby powstrzymać rozprzestrzenianie się tego rodzaju wirusa.

Minister podkreślił, że wszystkie znane przypadki dotyczą osób, które przyjechały z Afryki Południowej lub miały kontakt z kimś, kto stamtąd przybył.

Hancock wyraził także nadzieję, że szkoły, które są zamknięte dla większości uczniów od 5 stycznia w ramach krajowego lockdownu, będą mogły zostać ponownie otwarte na początku kwietnia. Podkreślił jednak, że będzie to zależało od rozwoju sytuacji epidemicznej w kraju.

– Mam nadzieję, że szkoły zostaną otwarte przed Wielkanocą. Ale … musimy patrzeć na dane, musimy obserwować wpływ programu szczepień – oświadczył dla telewizji Sky News.

Szef resortu zaznaczył również, że Wielkiej Brytanii nadal daleko do złagodzenia narodowej kwarantanny pomimo dowodów na to, że ograniczenia obniżają wskaźnik zakażeń koronawirusem. – Istnieją pierwsze dowody na to, że lockdown zaczyna zmniejszać liczbę zakażeń. Ale jesteśmy bardzo, bardzo daleko od tego, aby była ona wystarczająco niska, bowiem wskaźnik zakażeń był niewiarygodnie wysoki – powiedział.

W sobotę wieczorem ministerstwo zdrowia informowało o 1348 kolejnych zgonach i 33 552 nowych infekcjach. (PAP)

Print Friendly, PDF & Email