Brazylia rozpoczyna testy chińskiej szczepionki przeciwko koronawirusowi

Brazylia rozpoczyna testy chińskiej szczepionki przeciwko koronawirusowi
Fot. Pixabay

Anvisa – Narodowa Agencja ds. Kontroli Sanitarnej Brazylii – zatwierdziła w piątek plan badań klinicznych szczepionki koronawirusowej opracowanej przez chińską firmę Sinovac – poinformował Reuters.

Badania nad chińską szczepionką przygotowaną przez Sinovac Biotech Ltd., firmę biofarmaceutyczną z Pekinu, będzie prowadził Instytut Butantan z San Paulo. Umowa z Sinovac obejmuje nie tylko próby szczepionki ale także przeniesienie technologii jej produkcji do Brazylii.

Gubernator stanu San Paulo, Joao Doria, powiedział, że 9 000 ochotników zostało już zarejestrowanych do testowania szczepionki przeciwko COVID-19, chorobie układu oddechowego wywołanej przez nowy koronawirus.

Testy kliniczne zostaną przeprowadzone przez 12 ośrodków badawczych w sześciu stanach brazylijskich: San Paulo, Rio de Janeiro, Minas Gerais, Brasilia, Rio Grande do Sul i Parana.

Zatwierdzenie przez Anvisa planu badań klinicznych nastąpiło po tym – podkreśla gubernator San Paulo – jak Brazylia przekroczyła 1,5 miliona potwierdzonych przypadków COVID-19, co jest drugim, po Stanach Zjednoczonych, najgorszym rezultatem wybuchu epidemii na świecie. W Brazylii zmarło na COVID-19 już 63 174 ludzi.

Fot. Pixabay
Print Friendly, PDF & Email