„Blaski i cienie kobiecości”

„Blaski i cienie kobiecości”
Fot. Adminstrator

  Elbląskie Stowarzyszenie Amazonek zaprosiło ponad 100 osób na międzynarodową konferencję pn. ”Blaski i cienie kobiecości” oraz… na rejs statkiem. Oprócz elblążanek przybyły przedstawicielki podobnych organizacji z Kaliningradu i Kijowa oraz zaprzyjaźnionych klubów z województwa warmińsko-mazurskiego i pomorskiego. Konferencja rozpoczęła się w sobotę, 24 czerwca w Państwowej Szkoły Zawodowej w Elblągu.

Celem konferencji było przekazanie kobietom z nowotworem piersi ważnych i przydatnych informacji, które pomagają żyć i radzić sobie z problemami jakie niesie choroba.
– Spotkanie miało także charakter integracyjny – wyjaśniały liderki Stowarzyszenia – Danuta Tchorowska i Alicja Tomczyk. Po konferencji zaprosiłyśmy wszystkie uczestniczki na wspólny obiad, a w niedzielę pokazałyśmy naszym gościom Starówkę i zaprosiłyśmy na przejażdżkę statkiem. W związku z obchodami Dni Morza, w mieście wiele się działo i można było skorzystać także z innych atrakcji.
Elbląskie Amazonki zaprosiły ok. 110 osób, m.in. z Rosji i Ukrainy, a także z Torunia, Gdańska, Gdyni, Tczewa, Malborka, Iławy, Bartoszyc i Olsztyna. Dołożyły też starań, aby konferencja była urozmaicona i atrakcyjna dla słuchaczek.

Mammografia co roku
Nowoczesne metody diagnostyki schorzeń piersi przedstawił w swoim wystąpieniu Wojciech Zagórski kierownik Zakładu Radiologii w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Elblągu. Przypomniał, że czas jest w leczeniu nowotworów sprawą zasadniczą – im prędzej rak zostanie wykryty, tym niebezpieczeństwo mniejsze. Niestety, decydują braki sprzętowe i kadrowe, chociaż   w Elblągu sytuacja jest w tej chwili dobra. Doktor Zagórski podkreślił, że pracownia radiologiczna posiada nie tylko nowoczesny, wysokiej klasy sprzęt diagnostyczny oraz do przetwarzania danych, ale także fachową kadrę, bez której ta aparatura byłaby bezużyteczna.
Gromkimi brawami powitały Amazonki i ich goście, wiadomość o możliwości bezpłatnego wykonania mammografii dla wszystkich kobiet z grupy podwyższonego ryzyka tj. z roczników od 1937 do 1956. Teraz kobiety mogą się zbadać co roku, w ramach programu badań przesiewowych uruchomionego przez Ministerstwo Zdrowia. Termin badania należy uzgodnić osobiście lub telefonicznie pod numerem telefonu 055 239 58 80. Jest także możliwość umawiania grup zorganizowanych np. z zakładów pracy, albo z gmin wiejskich, z którym kobietom ciężej wybrać się na badania.
”Chemia”
Następnym tematem była chemioterapia – leczenie wspomagające w terapii raka piersi,  przedstawione przez lek. med. Iwonę Ryniewicz-Zander, również z W.Sz.Z. w Elblągu. Prelegentka skupiła się na problemie  niedokrwistości w przebiegu choroby nowotworowej i potrzebie szybkiego reagowania – niedokrwistość można i trzeba leczyć.
Rekonstrukcja piersi jest refundowana
Potrzeba i możliwości rekonstrukcji piersi – temat przedstawiony przez dra Andrzeja Krajewskiego z Zachodniopomorskiego Centrum Leczenia Oparzeń i Chirurgii Plastycznej w Gryficach, wzbudził duże zainteresowanie słuchaczek. Wiele osób dowiedziało się dopiero teraz, że rekonstrukcja piersi jest refundowana całkowicie przez NFZ, jako zabieg końcowy w leczeniu nowotworu piersi.
W wodzie każdy ruch wydaje się łatwiejszy
O hydroterapii Amazonek mówiła, znana elblążankom – i lubiana, sądząc po aplauzie – Bożena Ruszkowska  z  Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowe w Elblągu. Pani Bożena prowadzi z Amazonkami zajęcia na basenie. Jak przyznaje, bardzo to lubi robić i zżyła się z Amazonkami. Z jej doświadczenia zaś wynika, że hydroterapia jest najprzyjemniejszą i najbardziej efektywną formą ćwiczeń – poprawia ruchomość stawu barkowego i ramienia, pomaga usunąć obrzęki w obrębie operowanej ręki, korzystanie wpływa na kręgosłup i sylwetkę oraz układ oddechowy. Przedstawiła krótki film z zajęć w wodzie z Amazonkami – który można by streścić następująco: woda, zabawa, koleżanki, radość.
Cena za seks i cena za związek, czyli między mężczyzną i kobietą  
Z zaciekawieniem przyjęto wykład Bogumiły Salmonowicz z Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Elblągu. „Psychologiczne aspekty kobiecości” kwitowano niekiedy wybuchami śmiechu, bo prelegentka – szczególnie o sprawach damsko-męskich – mówiła z humorem, chociaż całkiem serio.  
Kolejny temat – „Jakość życia intymnego kobiet po leczeniu raka piersi” przybliżyła  lek. med. Elżbieta Ostrowska –Czupryńska – Amazonka z Ostródy.
W bieliźnie na wybiegu
Ostatnim i oczekiwanym punktem konferencji, była krótka prezentacja „W harmonii z naturą, przeprowadzona przez Martę Starczewską – Nowak z warszawskiej firmy Amoena, i pokaz bielizny.
Muzyka, atrakcyjne stroje oraz wdzięk modelek tworzyły pogodny nastrój dobrej zabawy.
Koleżeństwo i akceptacja
Spotkanie było nie tylko interesujące i pouczające ze względu na różnorodność tematów i atrakcyjną prezentację. Dużym atutem była także jej atmosfera  –  koleżeństwa i akceptacji, chęcią niesienia pomocy osobom z chorobą nowotworową. Odniosłam wrażenie, że trafiłam do najpogodniejszej wspólnoty w tym mieście, jakby choroba została za drzwiami szpitala i w ogóle nie dotyczyła tych wspaniałych kobiet, które przecież niejedno musiały przejść.
Po konferencji Amazonki integrowały się na wspólnym obiedzie, a następnego dnia zwiedziły elbląska starówkę i popłynęły „Nową Hanzą” na krótki rejs w kierunku Zalewu Wiślanego. Po obiedzie nastąpiły pożegnania i… umawianie się na następne spotkania.

Konferencję zorganizowano przy współudziale Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Elblągu. Imprezę sfinansowano ze środków Urzędu Miejskiego w Elblągu i Urzędu Marszałkowskiego Województwa Warmińsko- Mazurskiego w Olsztynie. Pokaz bielizny i gadżety ufundowała Firma Amoena.

*
Elbląskie Stowarzyszenie ”Amazonek” jest organizacją pozarządową, samopomocową – wspierającą kobiety po amputacji piersi, ale wychodzącą również ze swoją działalnością informacyjną i edukacyjną, na zewnątrz.  
Ma swoją siedzibę w Domu Kultury ”Zakrzewo” przy ul. Robotniczej 246 w  Elblągu, ale najłatwiej się skontaktować liderkami stowarzyszenia pod numerami telefonów komórkowych: Alicja Tomczyk – tel. 603 377 417, Danuta Tchorowska – tel. 609 056 140.
Spotkania w Zakrzewie odbywają się w każdy I i III piątek miesiąca w godzinach od 18.00 do 19.00
  ESzC Wersja archiwalna wpisu dostępna pod adresem: http://razemztoba.pl/beta/index.php?NS=srodek_new_&nrartyk= 1077

Print Friendly, PDF & Email