Biskup elbląski wydał zalecenia na czas Triduum Paschalnego i świąt Wielkanocnych

Biskup elbląski wydał zalecenia na czas Triduum Paschalnego i świąt Wielkanocnych
Fot. Pixabay

Biskup elbląski Jacek Jezierski w związku z trwającą pandemią koronawirusa wydał specjalne zalecenia na czas nadchodzącego Triduum Paschalnego. Nie będzie procesji w kościołach, jak i poza nimi, a Wielki Piątek nie będzie także adoracji krzyża przez ucałowanie. Co jeszcze się zmieni?

Zbliżające się Triduum Paschalne, podobnie jak w ubiegłym roku także i w tym, będzie wyglądało inaczej, niż w latach poprzednich.

Zachowanie przepisów sanitarnych

W kościołach obowiązuje zakrywanie ust i nosa oraz limit osób podczas liturgii (1 osoba na 20 m²) przy zachowaniu odstępu nie mniejszego niż 1,5 m. Gdy modlitwa ma miejsce poza kościołem, na terenie przykościelnym, należy zakryć nos i usta, i zachować odstęp 1,5 m.

Zgodnie ze wskazaniem biskupa elbląskiego na drzwiach kościoła powinna znajdować się aktualna informacja dotycząca limitów osób mogących uczestniczyć w nabożeństwie. – Nie wolno przekraczać określonej przepisami liczby – podkreśla w komunikacje duszpasterz.

– Duże kościoły w miastach powinny ustawić przy drzwiach automaty do dezynfekcji rąk. Trzeba je kupić lub wypożyczyć. W okresie Wielkiego Tygodnia trzeba przed nabożeństwami odkażać ławki – czytamy.

Jak zaznaczono, osoby słabsze, z grupy podwyższonego ryzyka zachorowania, a także wszyscy, którzy ze względu na limity nie zmieszczą się w kościele, korzystają z dyspensy uwalniającej od obowiązku uczestnictwa w niedzielnych i świątecznych Mszach świętych. – Zachęcam do korzystania z transmisji nabożeństw w telewizji lub w internecie – podkreśla bp Jezierski.

Udzielanie komunii świętej

Udzielający Komunii ma dezynfekować ręce przy ołtarzu (na oczach uczestników liturgii) i udzielać jej w maseczce.

W przypadku, gdy jest jeden rozdzielający najpierw do Komunii podchodzą osoby przyjmujące Komunię na rękę, a dopiero później przyjmujący Komunię do ust. Taką kolejność należy zachować ze względów higienicznych.

Natomiast w przypadku, gdy jest więcej rozdzielających: Komunia na rękę będzie udzielana po jednej stronie, zaś po drugiej będzie podawana do ust.

– Wierni posiadają prawo wyboru sposobu przyjmowania Eucharystii. Nie wolno im tego prawa odbierać. Udzielający Komunii nie są właścicielami sakramentu Eucharystii, ale Jego sługami w Kościele. Dlatego winni respektować prawo Kościoła, a nie postępować według osobistych przekonań – brzmi komunikat.

Liturgia Wielkiego Tygodnia

W minioną niedzielę – inaugurującą obchody Wielkiego Tygodnia – rezygnowano z procesji w kościele i poza kościołem. Podobnie będzie w czasie Triduum Paschalnego.

W Wielki Czwartek Msza Krzyżma w katedrze św. Mikołaja w Elblągu odbędzie się tylko z udziałem Kapituły Katedralnej i Księży Dziekanów. Będzie poświęcenie olejów: krzyżma, chorych, katechumenów.

Podczas Mszy Wieczerzy Pańskiej wieczorem nie będzie obrzędu obmycia nóg i procesji do tzw. Ciemnicy

W Wielki Piątekzaplanowana jest Jutrznia w kościele katedralnym.

Podczas wieczornej Liturgii Męki Pańskiej w kościołach nie będzie adoracji krzyża przez ucałowanie. Zgodnie ze wskazaniami krzyż trzymany przez celebransa wierni mają adorować ze swojego miejsca w ławkach (bez podchodzenia). Po dłuższej chwili milczenia wykonywany będzie odpowiedni śpiew. Nie będzie także procesji do Grobu Pańskiego.

Ponadto do – niezwykle rozbudowanej i uroczystej tego dnia – modlitwy powszechnej księża dodadzą specjalne wezwanie związane z epidemią (jako przedostatnie).

W Wielką Sobotę także zaplanowano jutrznię w kościele katedralnym.

Sobota jest także dniem poświecenia pokarmów. Jak wskazano, poświęcenie pokarmów organizowane ma być w miarę możliwości przed kościołem lub wokół niego, w krótkiej formie, z zachowaniem przepisów sanitarnych. W niektórych parafiach księża zaapelowali, by w obrzędzie tym uczestniczył jeden przedstawiciel domu.

Zgodnie ze wskazaniem, błogosławieństwa pokarmów można dokonać także w domu przed śniadaniem wielkanocnym odmawiając modlitwę Ojcze nasz i błogosławiąc stół znakiem krzyża.

Inaczej będzie wyglądała również sobotnia wieczorna Liturgia Wigilii Paschalnej. Nie będzie  rozpalanego ogniska przed kościołami, paschał zapalany ma być w głównych drzwiach kościoła i wniesiony do prezbiterium. W liturgii Słowa wybrane mają zostać maksymalnie cztery czytania.

Niedziela Wielkanocna

W Niedzielę Wielkanocną nie będzie procesji rezurekcyjnej. Kapłan przeniesie monstrancję z Grobu Pańskiego do prezbiterium i pobłogosławi zgromadzenie, następnie rozpocznie się Msza wielkanocna.

– Śniadanie wielkanocne rozpoczynamy w domach od zapalenia świecy ustawionej na stole oraz słów aklamacji: „Chrystus zmartwychwstał! Prawdziwie zmartwychwstał, Alleluja!”, po czym odmawiamy modlitwę Ojcze nasz – zaznaczono w komunikacie.

Print Friendly, PDF & Email