Bielsko-Biała: Wszystkie łóżka na OIOM-ie szpitala wojewódzkiego zajęte

Bielsko-Biała: Wszystkie łóżka na OIOM-ie szpitala wojewódzkiego zajęte
Fot. Pixabay

Od wielu dni zajęte są wszystkie łóżka na oddziale anestezjologii i intensywnej terapii bielskiego szpitala wojewódzkiego. – Leczymy tu najcięższe przypadki niewydolności oddechowej, które występują podczas COVID-19 – powiedział ordynator placówki dr Dariusz Maciejewski.

Na oddziale są pacjenci z całego województwa. Ma on 13 stanowisk wszechstronnie przygotowanych do leczenia zakażonych.

Dariusz Maciejewski, który jest również krajowym konsultantem w dziedzinie intensywnej terapii, podkreślił, że płuca pacjentów, którzy są hospitalizowani na kierowanym przez niego oddziale, są niemal krytycznie uszkodzone.

– Wykazują cechy ostrego zespołu niewydolności oddechowej. To czy pacjenci przeżyją, zależy, na jakim etapie rozwoju niewydolności oddechowej w przebiegu COVID-19 trafili do szpitala – powiedział ordynator.

Specjalista zastrzegł, że mylne jest przekonanie, że respiratory leczą ludzi. – Przede wszystkim chorych leczą inni ludzie. Najwyższej klasy respiratory i pozostały wysoko specjalistyczny sprzęt to narzędzia, które w rękach wyszkolonej kadry pomagają 24 godziny na dobę ratować zdrowie i życie pacjentów – mówił dr Dariusz Maciejewski.

Lekarz zwrócił uwagę na poświęcenie personelu. – Kilka godzin w szczelnym kombinezonie sprawia, że człowiek czuje się niewyobrażalnie zmęczony. W tak trudnych warunkach nasza kadra lekarska i pielęgniarska, wyszkolona na najwyższym poziomie, pracuje z pełnym oddaniem i poświęceniem – podkreślił ordynator.

Rzecznik szpitala Anna Szafrańska poinformowała, że w placówce wprowadzono wiele zabezpieczeń, aby nie dochodziło do zakażeń SARS–CoV-2 wśród personelu. Są to m.in. zapory ze specjalnych tworzyw sztucznych. Przypomniała też, że w październiku na oddział anestezjologii i intensywnej terapii trafiło osiem wysokiej klasy respiratorów.

– Obecnie na wszystkich 13 stanowiskach oddziału dostępne są respiratory, które mają niezbędne funkcje i oprogramowanie do leczenia wentylacyjnego każdej patologii układu oddechowego – podała Szafrańska.

Szpital wojewódzki w Bielsku-Białej to jedna z największych i najbardziej nowoczesnych placówek na południu Polski. Ma m.in. 17 oddziałów i 19 poradni specjalistycznych. (PAP)

Marek Szafrański
Print Friendly, PDF & Email