Biblioteka dla niedowidzących i niedosłyszących

Biblioteka dla niedowidzących i niedosłyszących
Fot. pixabay.com

Już od 15 lat Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich organizuje Ogólnopolski Tydzień Bibliotek. Ma on na celu przede wszystkim propagowanie czytelnictwa oraz korzystania z usług bibliotecznych, ale jest również świętem bibliotekarzy na terenie całego kraju. Z tej właśnie okazji Biblioteka Uniwersytetu Warmińsko- Mazurskiego w Olsztynie wraz z Biurem ds. Osób Niepełnosprawnych Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego, zaplanowała moc atrakcji – także dla osób z niepełnosprawnością.

Biblioteka Uniwersytetu Warmińsko- Mazurskiego w Olsztynie od lat przyjazna jest osobom z niepełnosprawnościami. Z okazji Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek, dzień 9 maja jest szczególny, ponieważ na terenie obiektu organizowane jest spotkanie dla osób niedowidzących oraz niedosłyszących. Jakie więc niespodzianki zostały przygotowane na tę szczególną okoliczność?

Całe wydarzenie rozpocznie się grami planszowymi oraz edukacyjnymi, dedykowanymi najmłodszym wizytatorom czytelni. Mile widziane są dzieci zarówno w wieku szkolnym, jak i przedszkolnym.

Kolejną propozycją, obejmującą również osoby dorosłe, jest wycieczka po budynku Biblioteki Uniwersyteckiej, adresowana przede wszystkim do osób niedowidzących oraz niedosłyszących. Będzie można zwiedzić sale, w których znajdują się udogodnienia dla osób z wadami słuchu oraz wzroku. Placówka bowiem wyposażona jest w wiele urządzeń multimedialnych ułatwiających korzystanie ze zbiorów, są to między innymi: darmowy czytnik ekranu, Abbyy Fine Reader służący do konwersji i interpretacji zeskanowanych obrazów, przenośne powiększ arki tekstu oraz drukarka Braille’a. Warto wspomnieć, że biblioteka dba również o wizytatorów z niepełnosprawnością ruchową. Budynek czytelni jest wyposażony w toalety przystosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych, windy oraz w podjazd dla osób poruszających się na wózku.

Zaplanowano także bardziej egzotyczna część, którą poprowadzi blogerka i podróżniczka Judyta Zeszczuk. Jak sama o sobie pisze, jest optymistką i w dodatku głuchą. Na jej blogu można znaleźć między innymi porady jak zaakceptować samego siebie (i nie jest to skierowane tylko i wyłącznie do osób niepełnosprawnych), relacje z jej podróży i wiele innych. Spotkanie nosi tytuł „Naszyjnik z rajskich wysp- Malediwy i Sri Lanka oczami Włóczykija”. Rozpocznie się ono prezentacją z podróży z wysp, gdzie można będzie zobaczyć jak osoby niedowidzące oraz niedosłyszące widzą oraz podziwiają krajobrazy egzotycznych krajów. Dzień zakończy się krótkimi warsztatami z panią Judytą.

Oprac. Aleksandra Sasin
Źródło: bu.uwm.edu.pl
Print Friendly, PDF & Email