Bezpłatne szczepienia przeciw pneumokokom

Bezpłatne szczepienia przeciw pneumokokom
Fot. Pixabay

W kujawsko-pomorskim rozpoczęły się zapisy na szczepienia w ramach marszałkowskiego programu profilaktyki zakażeń pneumokokowych skierowanego do seniorów. Do końca roku wybrane podmioty medyczne zaszczepią przeciw tym drobnoustrojom ponad 1700 osób w wieku powyżej 65. roku życia.

– Pneumokoki to groźne bakterie, które są przyczyną wielu poważnych chorób. Profilaktyka to wciąż jedno z najsłabszych ogniw w systemie publicznej służby zdrowia. Naszymi programami odpowiadamy na oczekiwania społeczne – podkreśla marszałek Piotr Całbecki.

Adresatami programu są osoby dorosłe powyżej 65. roku życia zamieszkujące powiaty, gminy i miasta, znajdujące się na liście realizatorów, które nie były szczepione szczepionką przeciwko pneumokokom i znajdują się w grupie ryzyka – osoby leczone z powodu przewlekłego nieżytu oskrzeli i dychawicy oskrzelowej.

W tym roku program realizowany jest w partnerstwie z 27 powiatami, gminami i miastami, które pokryją połowę kosztów. Program koordynuje Wojewódzki Szpital Obserwacyjno-Zakaźny im. T. Browicza w Bydgoszczy. Środki województwa zaplanowane na realizację programu to ponad 270 tysięcy złotych.

Listę realizatorów z numerami telefonów można znaleźć TUTAJ.

Profilaktyka zakażeń pneumokokowych w liczbach:

  • w latach 2016-2019 zaszczepiono 3 319 osób;
  • w tegorocznej edycji zaplanowano 1 705 szczepień;
  • program realizowany jest w tym roku w partnerstwie z 27 samorządami;
  • dofinansowanie z budżetu samorządu województwa wynosi 274 770 złotych.

Wśród marszałkowskich programów profilaktyki zdrowotnej, które są kontynuowane w tym roku, znajdują się także badania w kierunku wykrywania zakażeń Wirusowego Zapalenia Wątroby (WZW) typu B i C, program profilaktyki i wczesnego wykrywania nowotworów jelita grubego, badania przesiewowe w kierunku tętniaka aorty brzusznej oraz program profilaktyki upadków. Więcej informacji o programach wkrótce na stronie www.kujawsko-pomorskie.pl

Źródło: kujawsko-pomorskie.pl
Fot. pixabay.com
Print Friendly, PDF & Email