Bezpieczeństwo podczas wakacji

Bezpieczeństwo podczas wakacji
Fot. Rafał Sułek

Wakacje to dla dzieci i młodzieży czas wypoczynku. Jednak dla służb to czas wytężonej pracy. Dlatego policjanci i strażacy przygotowali się do zapewnienia bezpieczeństwa w trakcie letnich miesięcy.

Funkcjonariusze służb podległych MSWiA będą dbać o bezpieczeństwo osób podróżujących na letni wypoczynek, a także spędzających ten czas m.in. nad wodą i na obozach harcerskich. Nad bezpieczeństwem na drogach każdej doby będzie czuwać ponad 4 tys. policjantów ruchu drogowego, a w weekendy i w czasie wymiany turnusów nawet 5 tys. funkcjonariuszy. Przez cały okres wakacji Policja na swojej stronie internetowej będzie prezentować bieżącą liczbę i lokalizację wypadków drogowych ze skutkiem śmiertelnym. To nowe narzędzie pozwoli kierowcom ocenić, gdzie należy szczególnie uważać podczas podróży.

Jak zawsze przeprowadzane są też kontrole autokarów, które zabierają dzieci na wakacje. Dlatego Komenda Główna Policji przygotowała wykaz stałych miejsc kontroli autobusów (wraz z numerami telefonów), w których będą sprawdzane przede wszystkim trzeźwość kierowców, dokumenty i stan techniczny pojazdów. Wykaz miejsc jest dostępny na stronie policja.pl – każda osoba może zgłosić konieczność kontroli osobiście w jednostce Policji lub telefonicznie. Najlepszym rozwiązaniem jest poinformowanie policjantów o planowanym wyjeździe z kilkudniowym wyprzedzeniem.

Tego lata służbę na wodzie (a więc z użyciem ponad 300 łodzi i motorówek) będzie pełnić 590 przeszkolonych policjantów. W okolice akwenów skierowane zostaną także dodatkowe patrole – warto przypomnieć, że Policja kupiła specjalny sprzęt ratunkowy do radiowozów, które jeżdżą na akcje w okolicach jezior i rzek. 800 specjalnymi łodziami dysponują także strażacy. Każda jednostka PSP jest wyposażona przynajmniej w jedną łódź, a te, które operują na terenach o większym zapotrzebowaniu, posiadają więcej sprzętu.

Należy pamiętać, że od 2016 roku na stronie policja.pl funkcjonuje internetowa aplikacja Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa. Dzięki niej każdy z nas może anonimowo zgłosić Policji zagrożenie, którego był świadkiem. Na mapie można oznaczać m.in. niebezpieczne miejsca nad wodą i przekraczanie dozwolonej prędkości – do każdego zgłoszonego zdarzenia można dodać swój opis, który ułatwi policjantom interwencję.

Przed podróżą na wakacje warto zainstalować w swoim smartfonie aplikację Regionalny System Ostrzegania. Dzięki niej będą do nas docierać komunikaty o zagrożeniach pojawiających się na obszarze, na którym przebywamy. RSO ostrzeże nas m.in. przed burzami z gradem i silnym wiatrem. Bezpłatną aplikację RSO można pobrać za darmo w sklepach z aplikacjami na poszczególne platformy (Google Play, Apple App Store, Windows Phone Store).

Źródło: Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji
Print Friendly, PDF & Email