Bezpieczeństwo i dobre obyczaje na rowerze – kampania edukacyjna Straży Miejskiej

Bezpieczeństwo i dobre obyczaje na rowerze – kampania edukacyjna Straży Miejskiej
Fot. Adminstrator

Straż Miejska w Gdańsku rozpoczyna akcję edukacyjną skierowaną do rowerzystów, poruszających się po gdańskich drogach. Podczas spotkań w różnych punktach miasta otrzymają oni od mundurowych ulotki z adresowanymi do nich podstawowymi zasadami bezpieczeństwa w ruchu drogowym oraz sugestiami dotyczącymi rowerowego savoir-vivre.

Przygotowane materiały strażnicy będą rozdawać w najbliższym czasie w różnych punktach miasta. Przede wszystkim tam, gdzie można spotkać najwięcej rowerzystów. Do ulotki dołączony zostanie drobny upominek – pokrowiec na rowerowe siodełko.

Dlaczego adresatem działań mundurowych jest akurat ta grupa uczestników ruchu drogowego? Jak wiadomo, korzystanie z większości pojazdów wymaga stosownych uprawnień. W przypadku rowerów wygląda to jednak nieco inaczej. O ile dzieci i młodzież od 10 do 18 roku życia muszą posiadać kartę rowerową, w przypadku dorosłych takiego obowiązku już nie ma. Na rower bez uprawnień może wsiąść każdy, kto osiągnął pełnoletność.

Obserwacje funkcjonariuszy pokazują jednak, że ze znajomością przepisów, które obowiązują rowerzystów, bywa bardzo różnie. Stąd pomysł, by przygotować ulotkę, która dla użytkowników dwóch kółek może być wartościowym źródłem wiedzy. Rowerzyści dowiedzą się z niej między innymi, jakie zasady obowiązują ich jako uczestników ruchu, a także jakie sankcje grożą za łamanie przepisów, które ich dotyczą.

Print Friendly, PDF & Email