„Bezpieczeństwo i aktywność”. O seniorach z seniorami w Ministerstwie Rodziny

„Bezpieczeństwo i aktywność”. O seniorach z seniorami w Ministerstwie Rodziny
Fot. MRiPS

Przypadający w czwartek Dzień Babci i piątkowy Dzień Dziadka to doskonała okazja do spotkania – choćby online – i dyskusji na temat bezpieczeństwa i aktywności polskich seniorów. Minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg, wiceminister Stanisław Szwed oraz sekretarze stanu w Kancelarii Premiera Piotr Mazurek oraz Adam Andruszkiewicz połączyli się online z uczestnikami zajęć w placówkach „Senior+”.

Czwartkowe spotkanie rozpoczęło się życzeniami minister rodziny i polityki społecznej Marleny Maląg z okazji przypadających w czwartek i piątek Dnia Babci i Dnia Dziadka.

– To państwo pokazujecie pociechom, jak przez życie iść z godnością i honorem, uczycie spokoju. Z głębi serca pragnę podziękować, że jesteście, że wspieracie nas swoją siłą – mówiła podczas spotkania minister Marlena Maląg.

Szefowa MRiPS podkreśliła, że rząd wprowadza takie mechanizmy, które dają z jednej strony stabilizację finansową, a z drugiej wspierają aktywność osób starszych – m.in. poprzez programy „Senior+” czy nowy Rządowy Program „Aktywni+”, który zastąpi dotychczas działający program ASOS.

Minister przypomniała także, że jeszcze w 2015 r. nakłady ówczesnego rządu na wsparcie seniorów wynosiły zaledwie 3,5 mld zł. W 2021 r. będzie to 35 mld zł – to waloryzacja oraz wyplata trzynastej i czternastej emerytury.

Wiceminister rodziny Stanisław Szwed zaznaczył, że wszystkie programy senioralne będą kontynuowane, a łączne nakłady na programy „Senior+” i „Aktywni+” (kontynuacja programu ASOS) wyniosą w latach 2021-2025 500 mln zł.

Bezpiecznie w czasie pandemii

Minister Marlena Maląg przypomniała także o Solidarnościowym Korpusie Wsparcia Seniorów. Osoby starsze za pośrednictwem infolinii 22 505 11 11 mogą poprosić o pomoc. W gotowości są m.in. cyfrowi wolontariusze, który pomogą zarejestrować się na szczepienia. O tym mówił również obecny na spotkaniu sekretarz stanu w Kancelarii Premiera Adam Andruszkiewicz.

Piotr Mazurek, sekretarz stanu w KPRM i Pełnomocnik Rządu ds. Polityki Młodzieżowej poinformował z kolei, że coraz więcej, bo już 275 środowisk młodzieżowych i obywatelskich angażuje się w pomoc w ramach Solidarnościowego Korpusu Wsparcia Seniorów.

MRiPS
Print Friendly, PDF & Email