Bez barier: Większa dostępność telewizji dla niepełnosprawnych?

Bez barier: Większa dostępność telewizji dla niepełnosprawnych?
Fot. Adminstrator

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji przekazała do konsultacji społecznych projekt rozporządzenia w sprawie udogodnień dla osób z niepełnosprawnością wzroku i słuchu w programach telewizyjnych. Konsultacje potrwają jeszcze dwa tygodnie. 

KRRiT chce zebrać uwagi i opinie zainteresowanych stron odnośnie poszczególnych zapisów prezentowanego projektu. Należy je przekazywać do 17 sierpnia 2018r. na adres niepelnosprawni_tv@krrit.gov.pl.

Rozporządznie określa rodzaje udogodnień dla osób niepełnosprawnych. Projekt zakłada wprowadzenie w programach telewizyjnych m.in.: audiodeskrypcji (dźwiękowego opisu obrazu) oraz napisów dla niesłyszących, będących odpowiednikiem mówionych dialogów lub narracji i treści wizualnych. Napisy mają zawierać rozróżnienie osób występujących w dialogu kolorami lub przy pomocy identyfikatorów tekstowych oraz opisy tekstowe efektów dźwiękowych.

Projekt narzuca także na telewizje obowiązek umieszczania w rodzimym języku tekstu zawierającego dialogi i narrację audycji obcojęzycznych. Taki sam tekst miałby pojawiać się w polskojęzycznych audycjach na żywo (z nieznacznym przesunięciem czasowym). Rozporządznie narzuca jednak, aby korespondował on z widocznym na ekranie obrazem. Ponadto pojawił się zapis o tłumaczach języka migowego.

Projekt nakazuje również udział poszczególnych rodzajów udogodnień dla osób niepełnosprawnych w kwartalnym czasie nadawania programu (z wyłączeniem reklam i telesprzedaży). Z roku na rok udział ten ma wzrastać. Docelowo w programach o charakterze uniwersalnym, od 2024 roku, ma on wynosić 40% napisów dla niesłyszących, 7% audiodeskrypcji, 3% tłumaczenia na język migowy. Podobne proporcje zastosowane mają być także w audycjach wyspecjalizowanych np. o charakterze kulturalnym, rozrywkowym, sportowym czy religijnym.

Rozporządzenie dotyczyć ma nadawców rozpowszechniajacych programy drogą rozsiewczą naziemną i rozsiewczą satelitarą. Audycje z udogodnieniami dla osób niepełnosprawnych nadawane mają być w godzinach 5:00 – 24:00.

Ponadto, według zapisów rozporządzenia, nadawcy obowiązani będą do informowania o terminie, czasie emisji, czasie trwania audycji oraz o rodzaju udogodnień. Szczegóły powinny znajdować się na stronie internetowej nadawcy lub innych stronach internetowych zawierających informację o rozpowszechnianych przez nadawcę audycjach, w teletekście (jeśli nadawca taki dostarcza), w ogłoszeniach nadawcy zawierających informację o audycjach, w EPG (Elektronicznym Przewodniku po Programach) i na stronie internetowej Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji.

Nadawcy umieszczając informację o rodzajach udogodnień dla osób niepełnosprawnych będą musieli stosować następujące oznaczenia, w przypadku: audiodeskrypcji – AD; napisów dla niesłyszących – N. Rozporządzenie KRRiT to pochodna nowelizacji ustawy z dnia 22 marca br. o radiofonii i telewizji, w której ustawodawca narzucił wspomnianej instytucji wydanie rozporządzenia określającego rodzaje udogodnień dla osób niepełnosprawnych oraz udział poszczególnych rodzajów tych udogodnień w łącznym czasie nadawania.   

Źródło: krrit.gov.pl 

  oprac. MM Wersja archiwalna wpisu dostępna pod adresem: http://razemztoba.pl/beta/index.php?NS=srodek_new_&nrartyk= 18526 

Print Friendly, PDF & Email