Będzie upalnie i burzowo. IMGW ostrzega

Będzie upalnie i burzowo. IMGW ostrzega
Fot. pixabay.com

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie przed niebezpiecznymi zjawiskami meteorologicznymi. Prognozy na najbliższe dni przewidują wysoką temperaturę i burze z gradem.

Dziś i jutro temperatura powietrza w województwie warmińsko-mazurskim wzrosnąć może do 32 stopni Celcjusza. IMGW i Rządowe Centrum Bezpieczeństwa przypominają, by podczas upałów (szczególnie w godz. 11:00-16:00) unikać słońca, pamiętać o okryciu głowy i spożywać duże ilości wody.

W czwartek (13.06) prognozowane jest wystąpienie burz z opadami deszczu od 10 mm do 20 mm (lokalnie około 30 mm) oraz porywami wiatru do 80 km/h. Mogą wystąpić także opady gradu.

RCB przypomina, by podczas burz: usunąć z parapetów i podwórek wszystkie przedmioty, które mogą zostać porwane przez wiatr; przeparkować samochód w bezpieczne miejsce, jeżeli wcześniej był zaparkowany pod drzewami; zamknąć okna i drzwi; pozostać w domu, jeżeli jest to możliwe.

Ponadto należy: unikać przebywania pod drzewami, unikać przebywania na otwartej przestrzeni, jak najszybciej znaleźć bezpieczne schronienie, jeżeli jesteśmy poza domem; pozostać w samochodzie (jeżeli jesteśmy akurat w podróży) – samochód stanowi dobrą ochronę przed uderzeniem pioruna; rozproszyć się na odległość kilkudziesięciu metrów, jeżeli na otwartej przestrzeni przebywamy w grupie – chodzi o to, aby w przypadku uderzenia pioruna część grupy mogła udzielić pomocy porażonym.

Oprac. MM
Źródło: IMGW Biuro Prognoz Meteorologicznych w Białymstoku / RCB
Print Friendly, PDF & Email