„Barwy” Teatru „Nie-Zwykłego”

„Barwy”  Teatru „Nie-Zwykłego”

24 lutego br. w Warszawie przy Alei Wyzwolenia 3/5, odbyło się przedstawienie Teatru „Nie- Zwykłego” pt. „Barwy”. Aktorami teatru były osoby niepełnosprawne intelektualnie i dzieci, którymi opiekuje się Stowarzyszenie „Otwarte Drzwi”.


„Nie – Zwykły” Teatr i „nie –  zwykli” aktorzy

Teatr „Nie-Zwykły” istnieje od pięciu lat. Jego misją jest pomaganie osobom niepełnosprawnym intelektualnie poprzez wyrażanie siebie przez sztukę.To swoista forma terapii, dzięki której osoby niepełnosprawne uczą się lepiej funkcjonować w realnym życiu. Ich gra aktorska jest pełna wdzięku i zaangażowania. Aktorzy poprzez swoją grę wyrażają świat takim jakim go widzą, odnosząc się przy tym do uniwersalnych wartości bliskich każdemu człowiekowi. Teatr jest prowadzony, przez  Irenę Olecką- Golczewską, znaną z wielu ról teatralnych jak Ofelii w „Hamlecie” Laury w „Szklanej Menażerii”, Katarzyny w „Matce Courage”, „Ani z Zielonego Wzgórza” i wielu innych.

Pokazali jak szarość można przemienić w tęczę
Scenerię dla przedstawienia zgodnie z zamysłem reżysera stanowiły gazety, którymi były wytapetowane pomieszczenie. Gazety symbolizowały szarość dnia codziennego,a aktorzy swoją grą pokazali jak na tle szarego świata, życie nabiera barw. W przedstawieniu „Barwy” wzięły również udział dzieci z projektu „Mały Książę” w ramach którego Stowarzyszenie „Otwarte Drzwi” czynnie pomaga dzieciom z biednych, praskich rodzin, na którego realizację Stowarzyszenie otrzymało dofinansowanie w wysokości 3000 euro z programu „Młodzież”, finansowanego przez Unię Europejską.

Podczas spektaklu wystawa fotografii
Z przedstawieniem związana była również wystawa zdjęć na, których zostały udokumentowane przygotowania do spektaklu. Fotografie można jeszcze obejrzeć do soboty 3 marca przy Alei Wyzwolenia 3/5.

Są już pierwsze plony
Choć Teatr „Nie- Zwykły” istnieje zaledwie od 5 lat, to i tak już ma na swoim koncie wiele sukcesów, m.in. zajęcie II miejsca na konkursie twórczości osób niepełnosprawnych w Wasilkowie w 2006 r.

Plany na przyszłość
Teatr ma w planach wiele przedstawień z udziałem młodych ludzi niepełnosprawnych. W czerwcu tego roku, cała grupa teatralna planuje wziąć udział w przeglądzie teatrów osób niepełnosprawnych organizowanym we Frankfurcie.
Zdjęcie pochodzi ze strony: [url]http://www.republikadzieci.org[/url]  AŚ Wersja archiwalna wpisu dostępna pod adresem: http://razemztoba.pl/beta/index.php?NS=srodek_new_&nrartyk= 1475

Wyślij komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.