Badanie: Utrata powonienia podczas COVID-19 inna niż w trakcie przeziębienia lub grypy

Badanie: Utrata powonienia podczas COVID-19 inna niż w trakcie przeziębienia lub grypy
Fot. Pixabay

Występująca u niektórych chorych na COVID-19 utrata węchu ma odmienny przebieg w stosunku do zaniku powonienia spowodowanego przez przeziębienie lub grypę, wynika z badania międzynarodowego zespołu badawczego.

Ekipa kierowana przez Carla Philpotta, badacza z amerykańskiego University of East Anglia wykazała, że u osób, które wskutek zakażenia wirusem SARS-CoV-2 straciły węch, nie występuje typowy dla przeziębienia katar.

Studium, które zostało opublikowane w najnowszym wydaniu naukowego pisma „Rhinology Journal”, wykazało, że osoby chore na COVID-19, które straciły powonienie, nie mają zatkanego nosa i mogą oddychać swobodniej w porównaniu z chorymi na grypę lub osobami przeziębionymi.

Jak wyjaśnił Carl Philpott, u osób z tymi chorobami, w przeciwieństwie do COVID-19, nie występują też zaburzenia smaku, szczególnie brak wyczuwania produktów słodkich i gorzkich.

Badacz wskazał, że przeprowadzone na 20 osobach studium porównawcze sugeruje, iż utrata powonienia u osób zakażonych wirusem SARS-CoV-2 ma związek z prawdopodobnym uszkodzeniem wskutek infekcji mózgu oraz ośrodkowego układu mózgowego.

– Z naszego studium jasno wynika, że dzięki analizie węchu i smaku można szybko ustalić, czy mamy do czynienia z osobą zainfekowaną koronawirusem – dodał amerykański naukowiec.

Philpott wyjaśnił, że w trakcie badania w jednej grupie przeanalizowano wyniki 10 pacjentów, którzy stracili powonienie wskutek COVID-19, zaś w drugiej takie samo grono osób z infekcją górnych dróg oddechowych spowodowanej grypą lub przeziębieniem.

Fot. Pixabay
Print Friendly, PDF & Email