Badanie: Aplidin jest skuteczniejszy od Remdesiviru w walce z COVID-19

Badanie: Aplidin jest skuteczniejszy od Remdesiviru w walce z COVID-19
Fot. Pixabay

Wytwarzany przez hiszpańską spółkę lek Aplidin jest znacznie skuteczniejszy od Remdesiviru w leczeniu COVID-19 – wynika z badań, o których w piątek poinformował madrycki dziennik „El Mundo”.

Według ustaleń hiszpańskiej gazety w ramach testów prowadzonych w jednym z południowokoreańskich laboratoriów potwierdzono już, że Aplidin jest 80 razy skuteczniejszy niż Remdesivir w leczeniu zakażonych koronawirusem komórek ludzkich płuc.

Producentem tego leku jest hiszpańska spółka Pharma Mar.

Jak wskazuje stołeczny dziennik, jeszcze wyższą skuteczność Aplidin posiada w przypadku komórek nerki małpy (tzw. Calu3), gdzie rezultaty hiszpańskiego leku w walce z Covid-19 były lepsze o 2 400-2 800 razy w stosunku do wyników Remdesiviru.

Badania prowadzone przez współpracującą z producentem leku południowokoreańską spółką Boryung Pharmaceutical wykazało, że Aplidin może przeciwdziałać też towarzyszącemu COVID-19 zespołowi ostrej niewydolności oddechowej.

Z informacji przekazanej przez władze spółki Boryung Pharmaceutical wynika, że pierwsze testy Aplidinu na pacjentach w południowokoreańskich szpitalach ruszą w trzecim kwartale 2020 r.

Bazujący na komórkach pochodzących z bezkręgowców morskich Aplidin używany był dotychczas podczas leczenia szpiczaka mnogiego, nowotworu układu krwiotwórczego. Terapia tym środkiem prowadzona była dotychczas tylko w Australii, gdzie miejscowe władze dopuściły lek do obrotu.

Z informacji władz Pharma Mar wynika, że kluczowym mechanizmem działania Aplidinu jest atakowanie przez ten środek białka EF1A, odpowiadającego za reprodukcję wirusa w organizmie zainfekowanej osoby.

Zgodę na badania kliniczne Aplidinu przeciwko Covid-19 Hiszpańska Agencja Leków (AEM) wydała na początku maja. W kolejnych tygodniach ruszyły pierwsze badania w trzech szpitalach na terenie aglomeracji madryckiej.

Władze spółki Pharma Mar zapowiadały już, że prowadzone na pacjentach hiszpańskich szpitali badania skuteczności Aplidinu będą prowadzone do końca lipca.

Fot. Pixabay
Print Friendly, PDF & Email