Badania: Szczepionka AstraZeneca skuteczniejsza przy dłuższej przerwie między dawkami

Badania: Szczepionka AstraZeneca skuteczniejsza przy dłuższej przerwie między dawkami
Fot. Gustavo Fring / Pexels

Szczepionka przeciw COVID-19 AstraZeneca ma większą skuteczność z dłuższą niż 6 tygodni przerwą między dawkami – wynika z analizy dotychczasowych badań opublikowanej w piątek w piśmie medycznym „The Lancet”.

Opublikowana w „Lancecie” analiza bierze pod uwagę najnowsze dane z czterech badań klinicznych nad szczepionką w Wielkiej Brytanii, Brazylii i RPA.

Z danych wynika, że skuteczność szczepionki przeciwko objawowemu COVID-19 przy zachowaniu co najmniej 12 tygodni przerwy między dawkami wynosi 81,3 proc., zaś w przypadku 6 i mniej tygodni – 55,1 proc. Skuteczność jednej dawki preparatu w ciągu 90 dni od podania jest szacowana na 76 proc.

Ponadto, pacjenci, którzy otrzymali szczepionkę z większym odstępem między dawkami mieli średnio wyższy poziom przeciwciał, niż ci którzy krócej czekali na drugą dawkę.

Wnioski z badań zdają się potwierdzać strategię brytyjskiego rządu, który jeszcze przed badaniem, w celu zaszczepienia maksymalnej liczby osób pierwszą dawką opóźnił podawanie drugiej dawki do 12 tygodni. Europejska Agencja Leków zaleca tymczasem podawanie dawek w odstępie od 4-12 tygodni, zaś w Polsce czas między dawkami będzie wynosił 10-12 tygodni. (PAP)

Print Friendly, PDF & Email