Aqua Toruń z dofinansowaniem

Aqua Toruń z dofinansowaniem
Fot. UM Toruń

Toruń otrzymał 3,5 mln zł dofinansowania z Ministerstwa Sportu na modernizację i rozbudowę krytej pływalni Aqua Toruń przy ul. Bażyńskich 9/17. Środki pochodzą z Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej, w ramach Programu Sportowa Polska 2020.

Ministerstwo Sportu w dniu 1 października 2020 r. ogłosiło protokół przyznanych dofinansowań. Toruń otrzymał maksymalne wnioskowane dofinansowanie przewidziane w programie, tj. 3,5 mln (koszt całkowity to ponad 48 mln zł). Środki wpłyną w ramach jednej transzy jeszcze w 2020 roku.

Pływalnia przy ul. Bażyńskich będzie nowoczesnym trzykondygnacyjnym obiektem sportowo-rekreacyjnym. Znajdą się w nim główny basen o wymiarach 25 x 15,4 m, o głębokości 1,35-3,67 m oraz baseny w części rekreacyjnej. Pierwszy z nich o wymiarach 12,7 x 6,7 m, z ruchomym dnem, przeznaczony będzie do nauki pływania, aqua areobiku, aqua bike’u i nurkowania. W drugim, rekreacyjnym o nieregularnym kształcie, znajdą się takie atrakcje, jak: bicze wodne, rwąca rzeka, gejzery i ławki z hydromasażem. Zaplanowano też brodzik dla najmłodszych. Szczególnymi atrakcjami będą dwie zjeżdżalnie: 62- i 90-metrowa, obie o różnicy poziomów 9,6 m.

W strefie saun do wyboru będzie pięć typów łaźni oraz ogrzewane leżanki kamienne, prysznice i wanna z zimną wodą. Kompleks ten będzie w pełni dostępny dla osób niepełnosprawnych (w tym na wózkach inwalidzkich) wprost z poziomu terenu wokół budynku.

W obiekcie mieścić się będą także: kawiarnia, dwie sale do ćwiczeń gimnastycznych ze sprzętem oraz dwa pełnowymiarowe boiska do squasha, a przy nich odpowiednie zespoły szatniowe. Na ostatniej kondygnacji znajdą się sale konferencyjne oraz pomieszczenia administracyjne.

Przy pływalni zaplanowano parking na 80 miejsc, tor dla rolkarzy, siłownię zewnętrzną i place zabaw, w tym wodny plac zabaw z różnymi urządzeniami. Zagospodarowane zostaną także okoliczne tereny zieleni z ławeczkami.

Obiekt będzie przystosowany dla osób niepełnosprawnych. Powstanie tu winda z kabiną o wymiarze 140 x 110 cm, wydzielone miejsca, przystosowane do potrzeb osób poruszających się na wózkach inwalidzkich, ogólnodostępna toaleta, wejście do budynku z poziomu terenu, drzwi bez progów.

O tym jak wygląda przebieg prac na budowie będzie można przekonać się już dziś (3 października), przy okazji „drzwi otwartych” w godz. 10:00-14:00. Zwiedzanie będzie się odbywać w niewielkich grupach z zachowaniem reżimu sanitarnego (maseczki ochronne i dezynfekcja rąk).

Magdalena Winiarska / torun.pl
Print Friendly, PDF & Email