Apetyt na zdrowie: Ziele cud? Czystek!

Apetyt na zdrowie: Ziele cud? Czystek!

Ma działanie antybakteryjne, antywirusowe i przeciwzapalne. Dzięki temu pomaga w walce z przeziębieniem i grypą oraz wzmacnia organizm. Jego właściwości docenią kobiety dbające o urodę: wpływa dobrze na skórę poprzez neutralizację wolnych rodników, zapobiega powstawaniu zmarszczek, a także jest przydatny w walce z trądzikiem . Czystek ma wiele cennych właściwości. Podpowiadamy, jak je wykorzystać.

Krzewy czystka rosną w Azji Zachodniej i basenie Morza Śródziemnego. Istnieje ponad 50 gatunków, które różnią się wyglądem i właściwościami Kwiatki mogą mieć rozmaite kolory: od barwy białej do purpurowej, ze wszystkimi odcieniami pomiędzy. W Polsce kupimy czystka w wielu sklepach stacjonarnych i internetowych. Można go dostać w trzech formach: jako herbatkę ekspresową, w postaci czystego suszu liści, a także w wersji z łodyżkami. Najdroższy jest susz pozbawiony łodyg, najtańszy – w torebce. Warto zaparzać czystka wielokrotnie, dzięki czemu możemy w pełni czerpać z jego właściwości. Istnieje wiele sposobów na wykorzystanie jego zdrowotnych cech.

Najbardziej popularną metodą jest spożywanie czystka jako napoju. Herbatę z czystka można spożywać na gorąco (wystarczy zalać zioła wrzątkiem i zaparzać przez około 10 minut) lub zimno, z dodatkiem lodu, cytryny i miodu. Regularne picie czystka pomoże wzmocnić system immunologiczny oraz zadbać o dobre samopoczucie i zdrowy wygląd.

Napar z czystka – stosowany w ziołolecznictwie od wielu lat – działa przeciwbakteryjnie, ściągająco, przeciwkrwotocznie i antyseptycznie. Dzięki temu nadaje się do przemywania ran i otarć, przyspiesza ich gojenie. Przygotowanym naparem można nacierać skórę głowy, redukując tym samym łupież. Płukanka działa wybielająco na płytkę nazębną oraz pomaga w usunięciu nieprzyjemnego zapachu z jamy ustnej.

Czystka można wykorzystać w formie inhalacji: do miski z gorącą wodą należy dodać ziele, nakryć głowę ręcznikiem i przez kilkanaście minut wdychać gorące powietrze nosem, a wypuszczać ustami. Taki zabieg pomoże udrożnić górne drogi oddechowe, a regularne stosowanie zapobiegnie nawracającym infekcjom.

Czystek stanowi również doskonałą ochronę przed kleszczami i komarami, zarówno dla nas, jak i naszych czworonożnych pupili. Jeśli pijemy go wystarczająco długo, nie musimy obawiać się ataku insektów podczas spaceru w lesie, ponieważ cześć substancji zawartych w czystku działa odstraszająco na owady. Żeby zadbać o bezpieczeństwo psa lub kota, wystarczy wetrzeć w sierść napar, najlepiej wykorzystując do tego butelkę ze spryskiwaczem.

Najważniejsze jest, by czystek spożywać regularnie. Efektów możemy spodziewać się już po miesiącu. Nie musimy obawiać się żadnych niepożądanych skutków, dlatego warto pić czystek codziennie. Na zdrowie!

  Monika Szałas Wersja archiwalna wpisu dostępna pod adresem: http://razemztoba.pl/beta/index.php?NS=srodek_new_&nrartyk= 15612 

Wyślij komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.