Apetyt na zdrowie: Rabarbar – bylina, która jest warzywem

Apetyt na zdrowie: Rabarbar – bylina, która jest warzywem
Fot. Adminstrator

W czerwcu trudno wybrać składnik, który nie byłby ciekawy, pyszny i zdrowy. Dlatego chciałabym zwrócić uwagę na warzywo, które raczej kojarzy się nam z ciastami, deserami i napojami, a więc kojarzone raczej z owocami. Mowa oczywiście o rabarbarze.

Rabarbar (inaczej rzewień), to bylina, która jest warzywem. W kuchni zastosowanie znalazły części liści, nazywane ogonkami liściowymi. Mają one charakterystyczny kwaskowaty, cierpki smak i są koloru różowego, czerwonego lub zielonego. Im czerwieńszy rabarbar, tym słodszy smak. To właśnie ze względu na walory smakowe pojawiają się wątpliwości, czy rabarbar jest warzywem.

Rabarbar dostarcza dużo potasu, sód, magnez, żelazo, fosfor, witaminę C, beta–karoten. Jest niskokaloryczny – ma zaledwie 20 kcal w 100 g i błonnik, dlatego jest polecany osobom dbającym o linię. Niestety zbyt duża ilość spożytego rabarbaru w diecie może wypłukać wapń z organizmu, gdyż zawarty w nim kwas szczawiowy przekształca się i tworzy związek (szczawian wapnia), który odkłada się w postaci kamieni nerkowych. Dlatego rabarbaru powinny unikać osoby chore na nerki i reumatyzm. Naukowcy odkryli, że pieczony rabarbar jest źródłem polifenolu – rapontygeniny, który ma zdolność zmniejszania tempa podziału komórek nowotworowych. Rapontygenina ma także działanie antyalergiczne, antyoksydacyjne i wspomaga układ krążenia. Rabarbar zawiera też rapontycynę, substancję działająca estrogennie. Dlatego polecany jest kobietom z niedoborem estrogenów, nadmiarem androgenów, kobietom w okresie klimakterium, młodym dziewczynom borykającym się z trądzikiem i mężczyznom z przerostem gruczołu krokowego. Nie zaleca się go panom, którzy mają niedobór testosteronu w organizmie, bo rabarbar może go jeszcze bardziej obniżyć.

Rabarbar świetnie nadaje się na galaretki, kisiele oraz kompot, gdyż jest orzeźwiający i dobrze gasi pragnienie w upalne dni. Pyszne są placuszki oraz szarlotka z rabarbarem. Bardzo dobrze komponuje się z truskawkami, zwłaszcza w postaci konfitur. Można zrobić z niego także wykwintny i prosty sos, jako dodatek do mięsa, drobiu lub ryby. Jak go przyrządzić? Obrane i dość drobno pokrojone kawałki rabarbaru wkładamy na chwilę do gorącej oliwy, podsmażamy i dodajemy łyżkę miodu, krótko podsmażając. Na koniec doprawiamy do smaku solą, pieprzem. Rabarbar bardzo dobrze znosi mrożenie, można więc zrobić sobie niewielki jego zapas na zimę. Rabarbar stosuje się do końca czerwca, gdyż później kłącza stają się gorzkie.

Czerwiec – produkty sezonowe

Agrest – kalafior – pomidor

czereśnie – kalarepa – por

gruszki – kapusta biała – rabarbar

jabłka – kapusta czerwona – rzodkiewka

maliny – kapusta pekińska – sałata

morwa – porzeczka czerwona – korzeń selera

poziomki – korzeń pietruszki – czosnek

truskawki – orzechy włoskie – fasola

bakłażan – orzechy laskowe – szczaw

marchew – burak ćwikłowy – szpinak

ogórek – groszek cukrowy – szparagi

bób – groszek zielony – kurki

brokuł – pieczarki – cebula

brukiew – botwina – cebula dymka

Przepis na czerwiec

Kompot z rabarbaru, truskawek i mięty

Składniki na 2–3 litry:

0,5 kg obranego i pokrojonego rabarbaru

0,5 kg truskawek

0,10 kg cukru

Sposób przygotowania: Zagotować wodę z cukrem, dodać rabarbar i gotować 2–3 minuty, następnie dodać truskawki i gotować 2 minuty. Kompot nalać do szklanek, schłodzić. Przed podaniem udekorować listkiem mięty.

  Barbara Bukowska Wersja archiwalna wpisu dostępna pod adresem: http://razemztoba.pl/beta/index.php?NS=srodek_new_&nrartyk= 16033 

Print Friendly, PDF & Email