Apetyt na zdrowie: (Do)wody wody!

Apetyt na zdrowie: (Do)wody wody!
Fot. Adminstrator

Stanowi aż 60% masy naszego ciała. Dietetycy, lekarze, trenerzy personalni jednym głosem powtarzają: picie odpowiedniej ilości wody to droga do zdrowia i pięknej sylwetki i nieskazitelnej skóry. Oto kilka „łyków” faktów na jej temat.

Woda życia

Woda reguluje temperaturę ciała, odpowiada za transport składników odżywczych z jedzenia, wypłukuje toksyny, a także pomaga w amortyzacji stawów. Picie odpowiedniej ilości wody zmniejsza ryzyko chorób, pomaga zachować młodość oraz poprawia koncentrację.

Straty wody

Intensywne pragnienie zaczynamy odczuwać  już przy 1% spadku poziomu wody, jaką posiadamy w swoim ciele. Utrata 3% powoduje uczucie zmęczenia i ból głowy. W ciągu doby – w procesie samego oddychania – tracisz około 0,5 litra. Wystarczy 8 szklanek wody dziennie, by uniknąć nieprzyjemnych skutków odwodnienia.

Magia wody – fakty:

– Dwie szklanki wody po przebudzeniu pomogą uaktywnić Twój organizm

– Wodę należy pić regularnie, często i małymi łyczkami

– Szklanka wody wypita 20 minut przed posiłkiem zmniejszy apetyt

– Woda pomoże Ci załagodzić stres

– Smak wody możesz urozmaicić ulubionymi owocami i ziołami

Bogactwo wody

Woda wodzie nie jest równa! Ważna jest nie tylko ilość, ale i jakość spożywanej wody. Powinna dostarczać cennych składników odżywczych. Woda bogata w takie pierwiastki jak: sód, potas, wapń, magnez, krzem i żelazo umożliwia właściwą pracę mięśni, buduje układ kostny, zapewnia zdrowie sercu. Co więcej dodaje energii i jest źródłem dobrego samopoczucia. Oddziaływanie wody na organizm zależy od stężenia rozpuszczonych w niej soli, m.in. wapnia i magnezu. Składniki mineralne występują w wodzie w formie jonowej, dlatego też są dobrze przyswajane przez organizm i stanowią jedno z istotniejszych źródeł pierwiastków, zwłaszcza niedoborowych w Twojej diecie. Takim pierwiastkiem jest magnez.

Przyciągaj magnez

Nadmiar stresu, życie w biegu, niewłaściwa dieta – oto recepta na niedobór magnezu. Jego deficyt odbija się na zdrowiu niemal całego organizmu, uniemożliwiając właściwe przyswajanie składników odżywczych. Skutki niedoboru mogą być groźne i niekiedy, zwłaszcza jeśli nie nastąpi w porę rozpoznanie, prowadzą do poważnych schorzeń. Jon magnezu jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania większości naszych narządów, w szczególności serca i nerek. Utrzymywanie urozmaiconej diety z dostawami niezbędnych pierwiastków, w tym magnezu, wiąże się z 22% zmniejszeniem ryzyka śmiertelnej choroby niedokrwiennej serca.

Magnez czerpany jest z pożywienia w ok. 15–45%, jednakże ten pochodzący z wody jest 30–krotnie łatwiej przyswajalny w porównaniu z magnezem pochodzącym z żywności. Ciekawą propozycją jest woda kranowa celowo wzbogacona w ten minerał. Wkład mineralizujący wodę kranową magnezem – Dafi Mg+ pozwala na uzyskanie wody o maksymalnej zawartości magnezu ok. 40 mg/l. W związku z tym, że woda może być znaczącym źródłem magnezu w diecie, zadbaj o jego stałą podaż przy okazji uzupełniania dziennego zapotrzebowania na płyny.

  Katarzyna Kamińska Wersja archiwalna wpisu dostępna pod adresem: http://razemztoba.pl/beta/index.php?NS=srodek_new_&nrartyk= 16228 

Print Friendly, PDF & Email