Apetyt na...pączki

Apetyt na...pączki
Fot. Pixabay

Nie ma dziś chyba nikogo, kto nie skusiłby się jutro choć na jednego pączka. Zwyczaj zajadania się tymi smakołykami z okazji Tłustego Czwartku pochodzi z XVII wieku. Początkowo jednak dominował on tylko na dworach i bogatych domach. Przeciętni ludzie zaczęli je jeść dopiero dwa wieki później. Warto też wiedzieć, że pierwotnie pączki jadano ze skwarkami. Dziś z kolei podawane są na kilkanaście sposobów. Przedstawiamy wybrane przepisy na te smakowite kąski.

Pączki z kremem budyniowym z wanilią

Składniki, około 15 sztuk:

Ciasto:

• 1/2 szklanki (125 ml) mleka

• 25 g świeżych drożdży (lub 7 g suszonych)

• 2 łyżki cukru

• 250 g mąki pszennej tortowej lub mąki do ciast drożdżowych

• mała szczypta soli

• 1 małe jajko

• 2 żółtka

• 30 g roztopionego masła

Krem budyniowy z wanilią:

• 1/2 laski wanilii

• 250 ml mleka

• 1/2 budyniu waniliowego (2 łyżki, około 19 g)

• 3 – 4 łyżki cukru

• 100 g serka mascarpone

Dodatkowo:

cukier puder, 1 litr oleju np. słonecznikowego, rzepakowego, smalcu, oleju z orzeszków ziemnych (arachidowych), oleju ryżowego: kokosowego lub palmowego, Planty szpryca lub rękaw cukierniczy do nadziewania pączków kremem, przydałby się też termometr cukierniczy, który wskaże nam idealną temperaturę smażenia lub frytkownica.

Przygotowanie:

Ciasto: Podgrzać mleko (ma być dobrze ciepłe, ale nie gorące), wlać do kubka lub miseczki, dodać pokruszone drożdże, 1 łyżkę mąki i 1 łyżkę cukru. Wymieszać i odstawić na około 15 minut do czasu aż drożdże porządnie się spienią. W międzyczasie przesiać mąkę do dużej miski, dodać sól.

Jajko i żółtka utrzeć z pozostałą łyżką cukru na białą i puszystą masę jak na kogel mogel (około 10 minut ubijania). Do miski z mąką wlać wyrośnięte drożdże i wymieszać drewnianą łyżką. Dodać ubite jajka i wymieszać. Następnie dokładnie wyrobić ciasto (ręką przez około 15 minut lub odpowiednią końcówką miksera przez 10 – 15 minut), aż ciasto będzie elastyczne, miękkie i nie powinno kleiło się do ręki. Gdyby po połączeniu składników w jednolite ciasto, okazało się, że jest ono dość gęste, można dodać więcej ciepłego mleka, 2 – 4 łyżki (dodałam 4). Ciasto będzie ładniej rosło i będzie delikatniejsze, bardziej puszyste i mniej zbite po usmażeniu.

Do wyrobionego ciasta dodać roztopione i ostudzone masło. Zagnieść lub zmiksować do całkowitego połączenia się składników. Ciasto włożyć do większej miski, przykryć ściereczką i odstawić w ciepłe miejsce do wyrośnięcia (np. blisko źródła ciepła, bez przeciągów) na około 1 lub 1 i 1/2 godziny, do czasu aż ciasto znacznie zwiększy objętość.

Krem budyniowy z wanilią: wanilię przekroić wzdłuż na pół i łyżeczką wyłuskać ziarenka. Ziarenka i laskę włożyć do rondelka. Odlać 1/4 szklanki mleka i wymieszać z proszkiem budyniowym oraz cukrem. Resztę mleka wlać do rondelka z wanilię i razem zagotować. Wlać rozpuszczony budyń, dokładnie wymieszać i zagotować mieszając. Wyłożyć do miseczki, przykryć folią spożywczą (aby nie utworzył się kożuch) i ostudzić (może być lekko ciepły). Wyjąć laskę wanilii a krem zmiksować z mascarpone. Trzymać pod przykryciem do czasu użycia, można przygotować wcześniej i trzymać w lodówce. Krem waniliowy przełożyć do rękawa cukierniczego zaopatrzonego w ostrą i długą końcówkę. Stolnicę lub blat kuchenny lekko podsypać mąką, wyłożyć ciasto i powygniatać przez około 1 – 2 minuty pozbywając się pęcherzy powietrza. Ciasto rozpłaszczyć na niezbyt duży placek (o wymiarach około 15 x 15 cm i na wysokość około 2 cm), ostrą malutką szklaneczką lub kieliszkiem o średnicy około 5 cm wycinać kółka. Skrawki ciasta złączyć i wyciąć nowe krążki. Krążki rozłożyć równomiernie na stolnicy podsypanej mąką i odstawić w ciepłe miejsce na około 30 minut do wyrośnięcia. Na około 10 minut przed końcem wyrastania pączków zaczynamy rozgrzewać olej (najlepiej dłużej, w większym i szerokim garnku lub we frytkownicy) do temperatury 180 stopni (temperaturę można sprawdzać termometrem cukierniczym). Połowę wyrośniętych pączków wkładać na nagrzany olej i smażyć przez około 1 – 2 minuty z każdej strony. Pączki nie mogą za szybko się rumienić, bo w środku będą jeszcze surowe. Podczas smażenia regulować temperaturę oleju, aby drastycznie nie zwiększała się i nie obniżała. Pączki wyławiać łyżką cedzakową i odkładać na papierowe ręczniki. Usmażyć resztę pączków jak poprzednio. Pączki ostudzić, następnie nadziewać kremem waniliowym: z boku zrobić dziurkę nożem, następnie za pomocą szprycy wycisnąć pożądaną ilość nadzienia. Posypać cukrem pudrem.

Pączki z jabłkami

Składniki:

500 g mąki pszennej

50 g drożdży

100 g masła lub margaryny

1/2 szklanki cukru (100 g)

4 żółtka

1 jajko

1 szklanka mleka (250 ml)

1 łyżka spirytusu

ok. 400– 450 g obranych i pokrojonych w kostkę jabłek (ok. 3 sztuk)

Dodatkowo:

5 łyżek cukru

3 łyżeczki cukru waniliowego

1 łyżeczka cynamonu

tłuszcz do smażenia (1– 1,5 litra)

1 białko

Sposób wykonania:

Lekko ciepłe mleko wymieszać z 1 łyżeczką cukru, pokruszonymi drożdżami i paroma łyżkami mąki. Przykryć ściereczką i odstawić w ciepłe miejsce do wyrośnięcia na ok. 10– 15 min. Roztopić masło. Żółtka, jajko i resztę cukru ubić na parze, aż masa będzie jasna i puszysta. (Ubijać ok. 10 min.). Resztę mąki wsypać do dużej miski. Dodać wyrośnięty zaczyn, kolejno masę jajeczną. Podczas wyrabiania, dodawać roztopione, chłodne (lub lekko ciepłe) masło. Wyrobić ciasto na gładką masę. Pod koniec dodać spirytus i ponownie wyrobić ciasto. (Ciasto jest klejące i bardzo delikatne. Najlepiej nie dodawać więcej mąki). Ciasto przykryć ściereczką i pozostawić do wyrośnięcia, aż podwoi swoją objętość (ok. 1 godz). Wyrośnięte ciasto przełożyć na posypany grubo mąką blat i rozwałkować na prostokąt (u mnie o wymiarach 35 x 46 cm). 5 łyżek cukru, cukier waniliowy i cynamon wymieszać w głębokim talerzu. Zabrać 1 łyżkę i wymieszać ją z kawałkami jabłek, a resztę cukru odstawić na bok. Jabłka rozłożyć na rozwałkowanym cieście. Jabłka dobrze wcisnąć w ciasto (aby podczas smażenia kawałki jabłek nie wypadały). Ciasto zwinąć w roladę wzdłuż dłuższego boku. Brzeg złączenia dobrze jest posmarować białkiem i złączenie dobrze skleić. Roladę pokroić na plasterki o grubości ok. 2,5– 3 cm i układać na posypanym mąką blacie. Przykryć ściereczką i pozostawić jeszcze na ok. 10 min. (Gdyby jeszcze jakieś kawałki jabłek mocno wystawały to należy je delikatnie powciskać). W międzyczasie rozgrzać tłuszcz. Pączki smażyć z obu stron na złoto– brązowy kolor. (Tłuszczu musi być dużo, aby pączki swobodnie w nim pływały). Pączki układać na ręcznikach papierowych, aby tłuszcz ociekł. Jeszcze gorące obtaczać z jednej strony w przygotowanym cukrze z cynamonem.

Pączki hiszpańskie

Składniki:

Ciasto parzone:

250 ml wody

60 g masła

szczypta soli

150 g mąki pszennej

3 jajka (rozmiaru M)

Lukier:

ok. 150 g cukru pudru

3 łyżki rum lub woda

Dodatkowo:

tłuszcz do smażenia

papier do pieczenia

Sposób przygotowania:

Jeden arkusz papieru do pieczenia pociąć na kwadraty o wymiarach 8x 8cm. Kwadraty posmarować lekko olejem. Przygotować ciasto. Wodę zagotować z masłem i szczyptą soli. Garnek ściągnąć z pieca i mieszając energicznie (najlepiej łyżką drewnianą), dodać na raz mąkę. Garnek postawić z powrotem na piecu i gotować chwilę na małym ogniu, ciągle mieszając. (Ciasto ma być jednolite i ładnie odchodzić od garnka). Ciasto przełożyć do miski i pozostawić do ostygnięcia. Do lekko ciepłego lub zimnego ciasta, miksując mikserem, dodać po jednym jajku. Rozgrzać tłuszcz w garnku (do temperatury ok. 175°C). Ciasto przełożyć do rękawa cukierniczego z końcówką w kształcie dużej gwiazdki. Na kwadraty z papieru wyciskać ciasto formując okręgi. Okręgi (razem z papierem) wkładać na rozgrzany tłuszcz, papierem do góry. Podczas smażenia papier odejdzie od ciasta i będzie łatwo go wyciągnąć. Smażyć z każdej strony na złoty kolor. Wyjmować łyżką cedzakową i osączyć na ręczniku papierowym. Przygotować lukier. Rozetrzeć cukier puder z rumem i 1 łyżką wody (lub tylko cukier puder z gorącą wodą). Pączki posmarować cienko lukrem.

Faworkowe różki

Składniki:

Ciasto: 2 szklanki mąki pszennej (lub 300 g) wymieszać z ½ łyżeczki cukru i ½ łyżeczki soli, 4 żółtka, łyżka spirytusu, 5 łyżek kwaśnej, gęstej śmietany, cukier puder do posypania, olej lub smalec do smażenia.

Sposób przygotowania:

Przygotować ciasto na faworki: 2 szklanki mąki pszennej (lub 300 g) wymieszać z ½ łyżeczki cukru i ½ łyżeczki soli. Dodać 4 żółtka, łyżkę spirytusu oraz ok. 5 kopiatych łyżek gęstej, kwaśniej śmietany. Zagnieść na jednolitą masę. Kolejno przełożyć ciasto na blat i zbijać drewnianym wałkiem ok. 10– 15 min. (Należy uderzać wałkiem w ciasto rozpłaszczając go, po czym ponownie zwinąć i znów zbijać wałkiem). Dzięki zbijaniu ciasto będzie jednolite, elastyczne, a po usmażeniu kruche i z dużą ilością bąbelków. Ciasto rozwałkować porcjami cieniutko na blacie posypanym lekko mąką. Z ciasta wykrawać szklanką kółka. Układać po 4 kółka, nakładając do połowy jedno kółko na drugie. Zwinąć luźno w rulon, zaczynając od kółka leżącego na górze. Rulon przeciąć na pół. Dół róży ścisnąć mocno i zrobić małą łodygę (ma to na celu rozciągnięcie ciasta, aby nie było za grube od dołu i usmażyło się w środku). Płatki rozchylić. W ten sposób uformować wszystkie różyczki. Róże smażyć na rozgrzanym tłuszczu. (Najlepiej smażyć na średnim ogniu, nie za szybko, aby ciasto dobrze się usmażyło). Przed włożeniem do garnka, poprawić jeszcze płatki (które mogły się spłaszczyć, leżąc na blacie). Różyczki wkładać do rozgrzanego tłuszczu płatkami do dołu. Podczas smażenia róże się obrócą. Jeśli będą wystawać ponad tłuszcz, można zanurzyć je w tłuszczu łyżką cedzakową. Wyjmować łyżką cedzakową i osączyć na ręczniku papierowym. Gdy lekko ostygną posypać grubo cukrem pudrem.

Print Friendly, PDF & Email