Andrusiewicz: nowe szpitale drugiego czy trzeciego poziomu na pewno będą

Andrusiewicz: nowe szpitale drugiego czy trzeciego poziomu na pewno będą
Fot. Pixabay

Na pewno będą nowe placówki szpitalne drugiego czy trzeciego poziomu; decyzje administracyjne wojewodów zapadną w ciągu najbliższych godzin – powiedział w poniedziałek rzecznik ministerstwa zdrowia Wojciech Andrusiewicz.

„Decyzja administracyjna jest zawsze przy powoływaniu kolejnych szpitali drugiego czy trzeciego poziomu i łóżek na pierwszym poziomie; tej decyzji na pewno nie unikniemy” – powiedział Andrusiewicz podczas konferencji prasowej.

„Na pewno będą to nowe placówki, ale szerzej powiemy o tym, kiedy już zostaną wydane decyzje po stronie wojewodów” – dodał. Poinformował jednocześnie, że nastąpi to w najbliższych godzinach.

Do tej pory głównymi placówkami, które zajmowały się pacjentami z koronawirusem były szpitale jednoimienne. Strategia walki z pandemią zmienia system zabezpieczenia szpitalnictwa. Zgodnie z jej założeniami lecznictwo szpitalne dla pacjentów z koronawirusem zostało podzielone na trzy poziomy.

W pierwszym poziomie zabezpieczenia znajdą się 374 szpitale należących do tzw. sieci szpitali. Kolejnych 69 decyzji dotyczy oddziałów zakaźnych i obserwacyjno-zakaźnych, które są zakwalifikowane do drugiego poziomu.

Na najwyższym, trzecim poziomie, znalazło się dziewięć szpitali wielospecjalistycznych, w tym Szpital Uniwersytecki w Krakowie. Do placówek wysokospecjalistycznych będą trafiać pacjenci z rozpoznanym koronawirusem, którzy wymagają wysokospecjalistycznego leczenia. Będzie można w nich udzielać świadczeń także osobom, które nie są zakażone koronawirusem. (PAP)

Dorota Stelmaszczyk
Print Friendly, PDF & Email