Alfabet w języku migowym – wystawa fotograficzna

Alfabet w języku migowym – wystawa fotograficzna
Fot. nadesłane

Jak „miga się” poszczególne literki Polskiego Języka Migowego? Jak wygląda codzienna komunikacja osób głuchych? Tego można dowiedzieć się z wyjątkowej wystawy zdjęć, którą do końca marca można oglądać w Centrum Handlowym Aleja Bielany. Jej bohaterami są dzieci niesłyszące lub dzieci niesłyszących rodziców, dla których język ten jest naturalnym narzędziem porozumiewania się ze światem zewnętrznym.

Wśród nich jest pięcioletnia Zosia, która na zdjęciu prezentuje literkę P. Implant ślimakowy został jej wszczepiony w pierwsze urodziny. Kolejny, gdy miała 3 lata. Dzięki stałej rehabilitacji słuchu i mowy, dziewczynka robi duże postępy, jest pogodnym i ciekawym świata dzieckiem. Polski Język Migowy to również naturalny język komunikacji Szymona. Na zdjęciu z wystawy z literką C. Chłopiec już jako 8-latek został poddany operacji wszczepienia implantu. Podobnie jak Zosia podlega stałej rehabilitacji słuchu i mowy, rozwijając w ten sposób zdolność wykrywania i identyfikowania dźwięków z otoczenia. Literkę Ż pokazuje Kamil. W tym roku skończy 10 lat. Kamil miga odkąd pamięta, ponieważ jego rodzice są głusi od urodzenia.

Niesłyszący, w związku z zanikiem słuchu, mają wyraźnie wyostrzony zmysł wzroku. Z łatwością przychodzi im więc zapamiętywanie wizualnych znaków języka migowego. Jednak Polski Język Migowy to również główny język słyszących dzieci niesłyszących rodziców. W Polsce bowiem około 90% par osób niesłyszących posiada w pełni zdrowe dzieci, które często wcześniej uczą się „migać” niż mówić. W związku z tym w naturalny sposób stają się pośrednikami między opiekunami a światem słyszących. Wiele z nich także w życiu dorosłym podejmuje pracę jako tłumacze języka migowego lub nauczyciele w szkołach dla niesłyszących.

Wystawa w Alei Bielany przygotowana we współpracy z Małopolskim Oddziałem Polskiego Związku Głuchych ma na celu przybliżenie słyszącym świata osób niesłyszących i zachęcanie do nauki Polskiego Języka Migowego. Z początkiem lutego Aleja Bielany jako pierwsze centrum handlowe na Dolnym Śląsku wprowadziła usługę tłumacza języka migowego MIGAM. Dzięki niej niesłyszący mogą w szybki i komfortowy sposób połączyć się na żywo z tłumaczem, który przekaże ich pytania ekspedientowi czy pracownikowi Centrum. Z usługi natychmiastowego połączenia z tłumaczem języka migowego klienci mogą korzystać zarówno podczas zakupów przy użyciu aplikacji na telefon, w Punkcie Informacyjnym, gdzie do ich dyspozycji oddano wyposażony w program MIGAM tablet, jak również za pośrednictwem strony internetowej www.alejabielany.pl

– Wystawa, którą można oglądać w naszym centrum oraz wprowadzona na początku roku usługa tłumacza języka migowego MIGAM, to nasza odpowiedź na wciąż zauważalne wykluczenia społeczne. Pragniemy być centrum otwartym, rodzinnym, gdzie każdy może czuć się komfortowo i czerpać przyjemność z wizyty. Indywidualne podejście do każdego klienta i brak jakichkolwiek dyskryminacji to jeden z naszych priorytetów, dlatego staramy się angażować w różnorodne inicjatywy z zakresu społecznej odpowiedzialności. Obserwując ludzi zatrzymujących się przed wystawą, z zainteresowaniem spoglądających na zdjęcia, a nawet próbujących naśladować litery języka migowego utwierdzamy się w przekonaniu, że takie projekty naprawdę mają sens. – mówi Jacek Kaczmarski, marketing manager Alei Bielany.

Zdjęcia dzieci zaprezentowano na poziomie 0 Alei Bielany, tuż przy sklepie Diverse i Medicine. Wystawa została przygotowana przy współpracy z Małopolskim Oddziałem PZG w Krakowie.

Print Friendly, PDF & Email