Akcja honorowego oddawania krwi w ZSIŚiU

Akcja honorowego oddawania krwi w ZSIŚiU

W dniu 15.01.2019r. (wtorek) w godz. 8:00 do 12:00 na terenie Zespołu Szkół Inżynierii Środowiska i Usług im. Mikołaja Kopernika w Elblągu odbędzie się kolejna otwarta akcja honorowego krwiodawstwa i jednocześnie pierwsza akcja w roku szkolnym dla uczczenia 100-lecia PCK

– Jest to nasza akcja dla uczczenia 100. rocznicy PCK – najstarszej polskiej organizacji humanitarnej, będącej częścią składową Międzynarodowego Ruchu Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca. Organizacja ta zajmuje się między innymi udzielaniem pomocy humanitarnej w czasie klęsk i wojen, pomocą socjalną, promocją pierwszej pomocy i zdrowia, prowadzeniem zabezpieczeń medycznych imprez masowych oraz propagowaniem idei honorowego krwiodawstwa – mówią organizatorzy akcji.

Kto może oddać krew?

Każdy, kto jest zdrowy, ma 18 lat i waży powyżej 50 kg, przedstawi dokument tożsamości ze zdjęciem, adresem oraz numerem Pesel i wypełni odpowiednią deklarację. Każda osoba przed oddaniem krwi przechodzi badanie lekarskie.

Organizatorzy zapraszają serdecznie uczniów (pełnoletnich), absolwentów naszej szkoły i inne osoby pełnoletnie do wzięcia udziału w tej szczytnej akcji dla uczczenia 100. rocznicy PCK.
Każdy, kto zgłasza się do oddania krwi, powinien być: zdrowy, wypoczęty, po spożyciu lekkostrawnego posiłku i wypiciu około 1,5 litra płynów w ciągu 24 godzin przed oddaniem krwi.
Uczestnicy po oddaniu krwi otrzymują ekwiwalent ubytku energetycznego, tj. 8 tabliczek czekolady i sok. Tego dnia są również zwolnieni z zajęć lekcyjnych i otrzymują pozytywna ocenę z zachowania.  Akcją kieruje p. Jerzy Pędzisz, który jednocześnie przyjmuje zgłoszenia do dnia 15.01.

Zespół Szkół Inżynierii Środowiska i Usług im. Mikołaja Kopernika