Akademia Dziecięca w Elblągu. Mali żacy kontynuują podróż po tajnikach nauki

Akademia Dziecięca w Elblągu. Mali żacy kontynuują podróż po tajnikach nauki
Fot. Adminstrator

W powstałej w ubiegłym roku Akademii Dziecięcej przy Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Elblągu, mali żacy mają okazję poszerzyć swoją wiedzę na temat otaczającego ich świata. Młodzi studenci na zajęciach przygotowanych przez najlepszych akademickich wykładowców, przekonali się między innymi, że matematyka jest wszędzie. Odkryli też tajemnice, jakie skrywa bursztyn, miały niepowtarzalną okazję ”wyruszyć w gwiezdną podróż” i wziąć udział w warsztatach plastycznych. W czasie, gdy dzieci uczestniczyły w zajęciach, dla rodziców zorganizowano wykład dr Joanny Nowak, pt. ”Żyj w zgodzie – kara czy pochwała?”. W semestrze zimowym dla dzieci przygotowano jeszcze wiele ciekawych zajęć, między innymi: „Świat jest pełen pieniędzy… – poznaj moją wartość”, warsztat pt. „Bobrowe tamy” oraz wykład „Co kryje ciało człowieka?”

Bursztyn, w ogólnym pojęciu, zwłaszcza najmłodszych, to po prostu błyszczący kamień, który można czasami znaleźć nad morzem. Tymczasem, bursztyn to rodzaj żywicy kopalnej, która liczy sobie co najmniej 1 milion lat!
Słuchacze Akademii Dziecięcej dowiedzieli się o tym, że bursztyn, wbrew potocznej wiedzy, to nie tylko polskie wybrzeże Bałtyku – to również złoża w Rosji, na Ukrainie, Białorusi. Poza tymi miejscami żywice kopalne występują praktycznie na całym świecie – w RPA, w Chinach, w Australii, w Indiach, w Ameryce Południowej i Środkowej, Kanadzie, USA, Meksyku, Afryce, wyspach karaibskich (zaprezentowano bursztyn niebieski i zielony). słuchacze Akademii dowiedzieli się również o legendach związanych z bursztynem – greckich, rzymskich – o powiązaniu starożytnych Greków, bursztynu i elektryczności.

Podczas spotkań warsztatowych zaprezentowano warsztat wczesnośredniowiecznego bursztynnika, narzędzia jakimi posługiwali się średniowieczni bursztynnicy, kopie wyrobów średniowiecznych i starożytnych. Uczestnicy spotkania mieli również możliwość spróbowania swoich sił, używając jednego z narzędzi – wiertarki zwanej drajlą / drelem, próbując wywiercić mały otwór w kawałku drewna.

„Co kryje niebo” to tytuł zajęć astronomicznych. Młodzi słuchacze Akademii Dziecięcej przenieśli się na chwilę pod rozgwieżdżone niebo i dowiedzieli się, jak powstały gwiazdozbiory. Dzieci zobaczyły jakimi instrumentami posługiwał się Mikołaj Kopernik i jak zmieniły się możliwości poznawania przestrzeni kosmicznej po wynalezieniu teleskopu. Użycie teleskopu do obserwacji nieba pozwoliło zobaczyć obiekty, które do tej pory były poza zasięgiem ludzkiego wzroku – jak mgławice, gromady gwiazd czy odległe galaktyki. Mali studenci przekonali się również, że wszechświat mieni się kolorami, a dowodem były zdjęcia wykonane przez Kosmiczny Teleskop Hubble’a. Na koniec dzieci, korzystając z obrotowych map nieba, samodzielnie odszukiwały gwiazdozbiory i okazały się w tym prawdziwymi mistrzami.

Podczas warsztatów teatralnych dzieci ćwiczyły umiejętności plastyczne tworząc kukiełki
. Z niezwykłymi emocjami reagowały na możliwość własnoręcznego wykonania wymyślonej postaci. Swoje prace tworzyły z nici, kawałków tkanin, patyczków, korali, cekinów. Same wybierały kolory tkanin i włóczek, ze sznurków tworzyły włosy, zaplatały warkocze uczyły się wiązać sznurki. Swoje postaci ubierały w stroje, które ozdabiały kokardami. Za pomocą „magicznego kleju” z koralików i cekinów tworzyły oczy i buzie lalek, które podczas potrząsania imitowały  ruch. Z kukiełek dzieci budują własny świat, który jest światem ich wyobraźni i fantazji, przekształconym w realną pracę przestrzenną. Zajęcia pobudzają do działania i twórczego myślenia. Dzieci świetnie się bawiły.

A przed nimi jeszcze wiele fascynujących przygód z nauką.

Akademia Dziecięca przy PWSZ w Elblągu
organizuje serię wykładów i zajęć warsztatowych realizowanych w prostej i przystępnej dla dzieci formie. Spotkania odbywających się w pomieszczeniach akademickich Uczelni, na co dzień wykorzystywanych przez studentów uczelni.
Akademia powołana została w celu rozwijania dziecięcej ciekawości i zdolności twórczych, chęci poznawania świata, a także w celu promocji nauki i edukacji – w szczególności nauk ścisłych, technicznych i przyrodniczych.
Studentem może zostać dziecko w wieku od 5 do 7 lat, ale przewiduje się również możliwość tworzenia grup w innym przedziale wiekowym.

Pierwszy Uniwersytet Dziecięcy powstał w 2002 r. w Tybindze i spotkał się z olbrzymim zainteresowaniem. Jak grzyby po deszczu, w Niemczech zaczęły powstawać kolejne uniwersytety. Szybko dołączyły do nich inne ośrodki w Szwajcarii, Austrii, Bratysławie, na Wyspach Kanaryjskich i w dalekiej Kolumbii. W nieco innej formie działają uniwersytety w Wielkiej Brytanii i USA, gdzie uniwersytet współpracuje ze szkołami, specjalne wydziały zapraszają dzieci na zajęcia.

Uniwersytet Dzieci rozpoczął swą działalność w Polsce w 2007 r. w najstarszym ośrodku akademickim w Krakowie . Pomysł cieszył się dużym zainteresowaniem. Niebawem powołano kolejne placówki w Warszawie, Wrocławiu, Łodzi i innych ośrodkach akademickich.

Akademia Dziecięca przy PWSZ w ELBLĄGU rozpoczęła  działalność 19.02.2011 r. Jest projektem non-profit, a wszystkie wpłaty od uczestników oraz inne wpływy służą tylko i wyłącznie realizacji jej celów.

Szczegółowe informacje można znaleźć na stronie internetowej Akademii [url]http://www.pwsz.elblag.pl/akademia-dziecieca.html[/url]

Kontakt

Akademia Dziecięca przy Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Elblągu
ul. Czerniakowska 22
82-300 Elbląg

Stanisława Szuksta
s.szuksta@pwsz.elblag.pl
tel. 55 239-88-21
tel. kom. 601 988 351

Robert Turlej
r.turlej@pwsz.elblag.pl
tel. 55 239-09-07  PWSZ Elbląg Wersja archiwalna wpisu dostępna pod adresem: http://razemztoba.pl/beta/index.php?NS=srodek_new_&nrartyk= 7588

Print Friendly, PDF & Email