A. Pietrzyk o książkach: Lars Lenth „Mężczyźni, którzy nienawidzą wilków”

A. Pietrzyk o książkach: Lars Lenth „Mężczyźni, którzy nienawidzą wilków”
Fot. materiały prasowe

Lars Lenth zapowiadany jest w Polsce jako nowa gwiazda wśród norweskich autorów kryminałów. Tytuł jego książki – „Mężczyźni, którzy nienawidzą wilków” – nawiązuje do bestsellerowej pozycji Stiega Larssona „Mężczyźni, którzy nienawidzą kobiet”. Niestety, na tym kończą się związki Lentha z genialnym kryminałem skandynawskim.

Ten autor raczej nie podbije serc polskich czytelników, ale jego powieść „Mężczyźni, którzy nienawidzą wilków” zasługuje na uwagę. Jest to bowiem historia oparta na autentycznych wydarzeniach. Doszło do nich w Esterdalen w roku 2010. Ze względu na żyjących autor zmienił przebieg poszczególnych zdarzeń, daty i dane geograficzne. Z szacunku dla zmarłych, zarówno dla zwierząt, jak i ludzi postanowił przedstawić całą resztę tak, jak wyglądała w rzeczywistości.

Młoda kobieta przebywa wraz z pięcioletnim synkiem w lesie. Szukają grzybów, jagód, a także roślin, które mogą przydać się w gospodarstwie domowym. Gdy zbliżają się do nich wilki, sadza dziecko na drzewie, a sama próbuje je odgonić, machając szalem i krzycząc. Niestety, zostaje rozszarpana przez drapieżniki.

Po mocnym początku, fabuła toczy się bez należytej dynamiki, ponadto brakuje napięcia, które jest tak ważne w kryminałach. Znaczną część książki zajmują spory pomiędzy obrońcami zwierząt a lokalną społecznością, która chce pozbyć się wilków. Każdy przedstawia swoje argumenty, głos zabierają biolodzy, politycy, urzędnicy, dziennikarze i zwyczajni ludzie. W efekcie powieść staje się przegadana, zdominowana przez dyskusje o podłożu moralnym.

W tych wszystkich rozmowach jest jednak coś interesującego, a mianowicie ciekawostki na temat Norwegii i jej mieszkańców. Dowiemy się więc, że żyje tam niespełna siedemdziesiąt wilków i zajmują one pięć procent powierzchni kraju. Przeczytamy również, że owce wypuszczane są przez hodowców do lasu i nikt ich nie pilnuje, bo zatrudnienie pasterza wiąże się ze zbyt dużymi kosztami. Interesujący jest także obraz społeczeństwa norweskiego, dla którego sielankowa i bezpieczna Norwegia jest priorytetem, nikt i nic nie ma prawa zakłócić Norwegowi jakości życia.

Polecam książkę Larsa Lentha tym, którzy są zainteresowani norweskimi kontrowersjami wokół polowań na wilki. Zamiast czytać artykuły na ten temat, można zapoznać się z książką „Mężczyźni, którzy nienawidzą wilków”. Łatwiej będzie przebrnąć przez lekturę, jeśli sięgniemy do wersji dźwiękowej w interpretacji Łukasza Garlickiego.

Audiobook: Lars Lenth, „Mężczyźni, którzy nienawidzą wilków”, tłumaczenie Elżbieta Ptaszyńska-Sadowska, Wydawnictwo Literackie, czyta Łukasz Garlicki, czas nagrania: 8 godzin 45 minut.

Print Friendly, PDF & Email