A. Niedzielski: Premier wydał polecenie przygotowania planów budowy szpitali tymczasowych

A. Niedzielski: Premier wydał polecenie przygotowania planów budowy szpitali tymczasowych
Fot. Kancelaria Premiera

Minister Zdrowia Adam Niedzielski przekazał dziś informacje o działaniach podejmowanych w walce z koronawirusem i decyzjach, które zostały podjęte w weekend. Jedną z nich jest budowa szpitala polowego w Warszawie, który powstanie na Stadionie Narodowym. Ponadto w przygotowaniu są plany budowy szpitali tymczasowych, które mają powstać w każdym mieście wojewódzkim.

– Pracowaliśmy również nad kwestią przekształcenia części szpitali powiatowych na szpitale zajmujące się COVID-19. W weekend trwały ustalenia NFZ i wojewodów, którzy w regionach dokonywali przeglądów szpitali powiatowych – mówił dziś Adam Niedzielski.

Jak przekazał szef MZ przeprowadzona została kontrola, by zweryfikować liczbę łóżek dostępnych dla chorych na COVID-19 – zgodnie z jej wynikami dla chorych na COVID-19 przeznaczonych jest 15 tys. łóżek.

– Mamy zajętych ok. 8 tys. łóżek. To wskaźnik ogólnopolski i może różnić się w poszczególnych regionach. Wskaźniki zajętości mogą być tam większe i mogą pojawiać się sytuacje, że karetka musi jeździć od jednego szpitala do drugiego – zaznaczył Niedzielski. – Przyjrzeliśmy się szpitalom wojewódzkim. Nie ma mowy o przekształceniu w całości tych szpitali. Chcemy zaproponować przekształcenie oddziałów internistycznych w całości lub w znaczącym procencie na potrzeby covidowe. Będziemy dzięki tym działaniom mieli ok. 3 tys. dodatkowych łóżek wraz z personelem – dodał.

Szef resortu zdrowia poinformował także, że pojawiła się deklaracja współpracy w walce z koronawirusem przez lecznictwo prywatne. – Do środy wypracujemy listę szpitali prywatnych, które będą miały obowiązek utworzenia covidowych łóżek – przekazał minister.

– Mamy trzy strumienie prac – szpitale powiatowe, wojewódzkie i prywatne. Mam nadzieję, że pozwoli to w perspektywie tygodnia na podwojenie bazy łóżkowej. Przygotowujemy się na wszystkie możliwe scenariusze, jak np. 15-20 tys. nowych zakażeń – mówił dziś Adam Niedzielski.

Szef resortu zdrowia po raz kolejny zaapelował także o bardzo poważne traktowanie obostrzeń. – Noszenie maseczek to wymóg podstawowy. Kto ich nie nosi generuje ryzyko dla siebie i innych i jest to naruszenie sfery bezpieczeństwa drugiego człowieka. To samo dotyczy innych obostrzeń. W weekend mieliśmy przykłady próby obejścia obostrzeń – zaznaczył.

Szpital polowy na PGE Narodowym

Minister zdrowia potwierdził dziś także informacje, które jako pierwsza podała Wirtualna Polska, mówiące o budowie szpitala polowego na Stadionie Narodowym. Jak dodał Niedzielski, takich szpitali ma być więcej.

– Premier Morawiecki wydał polecenie przygotowania planów budowy szpitali tymczasowych w każdym mieście wojewódzkim. Mamy tu zaangażowanie wszystkich ministerstw – przekazał Niedzielski.

W pierwszej kolejności zbudowane zostaną szpitale w województwach, w których sytuacja epidemiczna jest najgorsza, tj. w woj. mazowieckim, małopolskim i wielkopolskim.

Za budowę szpitala polowego na Stadionie Narodowym odpowiada szef Kancelarii Premiera minister Michał Dworczyk. W Warszawie ma też powstać drugi taki szpital. Jego lokalizacja nie jest jednak jeszcze znana.

Budowa szpitali polowych obciążyć ma struktury Ministerstwa Obrony Narodowej i Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji.

„Wszystkie ręce na pokład”

– To nie łóżka leczą, to leczy personel. Dziękuję wszystkim lekarzom, pielęgniarkom, ratownikom medycznym i diagnostom laboratoryjnym, którzy poświęcają się walce z koronawirusem – mówił Niedzielski.

– Realizujemy hasło „wszystkie ręce na pokład”. Mam nadzieję, że nasza walka będzie miała charakter wspólnoty. Aby poprawić sytuację personelu będziemy optymalizowali normy zatrudnienia personelu medycznego – wskazał minister zdrowia.

Adam Niedzielski poinformował także, że dziś podpisze rozporządzenie, które wyłączy pewne normy związane z zatrudnieniem personelu. – One będą poluzowane. Nie będą obowiązywały sztywne normy, tylko będą one dobierane do sytuacji – zaznaczył.

Z konieczności egzaminu ustnego zwolnieni będą rezydenci. – Specjalizacje zakończy egzamin pisemny. Po to, żeby mogli poświęcić swój czas zwalczaniu pandemii – wskazał Niedzielski.

Projekt ustawy w Sejmie

– Będziemy do Sejmu składali projekt ustawy o tzw. „dobrym samarytaninie”, który ma zapewnić bezpieczeństwo i godne warunki dla personelu medycznego – poinformował dziś też minister zdrowia.

Jakie ustawa przewiduje zmiany? – Dodatek z tytułu zwalczania COVID-19 będzie płacony każdemu personelowi zaangażowanemu w walkę z koronawirusem. To podwojenie podstawowego wynagrodzenia – dodatek w wysokości 100% wynagrodzenia – wskazał minister.

Szef MZ dodał także, że wszyscy medycy, którzy będą skierowani na kwarantannę lub izolację otrzymają pełne wynagrodzenie. – Będziemy to chcieli też zastosować dla służb mundurowych. Ta szczególna sytuacja wymaga szczególnego trybu działania – wyjaśnił.

W ustawie ma się tez znaleźć zapis, który wyłącza odpowiedzialność karną dla lekarzy, który w ramach walki z COVID-19 popełnią nieumyślny błąd.

Wspomniana ustawa ma zawierać także przepis o możliwości tzw. telepracy w trakcie odbywania kwarantanny za zgodą pracownika i pracodawcy. Dotyczyć to rzecz jasna będzie tych branż, w których pracownik może świadczyć pracę w sposób zdalny.

W ustawie znaleźć mają się też zapisy mówiące m.in. o trybie zasilenia zasobu lekarzy lekarzami z zagranicy czy żołnierzach Wojska Polskiego, którzy w punktach drive-thru będą zastępować personel medyczny.

Print Friendly, PDF & Email