A. Niedzielski: Powołujemy zespół ds. opiniowania zmian w ochronie zdrowia

A. Niedzielski: Powołujemy zespół ds. opiniowania zmian w ochronie zdrowia
Fot. Ministerstwo Zdrowia (Twitter)

Adam Niedzielski powołał dziś zespół do spraw opiniowania zmian w ochronie zdrowia. Ciało doradcze będzie liczyło 8 osób, które w swoich dziedzinach mają znaczny dorobek zawodowy i naukowy. Szef resortu zdrowia przedstawił też dziś założenia tzw. „recovery planu” dla kilku gałęzi opieki medycznej.

„Recovery plan”, ma wspomóc i „pobudzić” leczenie chorób, które w trakcie ostatnich kilku miesiącach zostało zaniedbane zarówno przez służbę zdrowia jak i samych pacjentów, którzy z obawy przed koronawirusem unikali wizyt lekarskich.

– Powołujemy zespół ds. opiniowania zmian w ochronie zdrowia. Do zespołu zaprosiliśmy specjalistów, naukowców i praktyków ze wszystkich obszarów ochrony zdrowia, tak aby spojrzenie na system było interdyscyplinarne – mówił dziś minister zdrowia Adam Niedzielski.

W zespole znaleźli się: prof. Tomasz Hryniewiecki (kardiolog, specjalista chorób wewnętrznych), dyrektor Narodowego Instytutu Kardiologii w Warszawie; prof. Andrzej Matyja (specjalista chirurgii ogólnej i onkologii), prezes Naczelnej rady lekarskiej, wykładowca CM UJ; dr Andrzej Zapaśnik (lekarz POZ, specjalista chorób wewnętrznych), prezes Polskiej Fundacji Opieki Zintegrowanej; mgr Michał Byliniak (magister farmacji), wiceprezes Naczelnej Izby Aptekarskiej i prezes Okręgowej Izby Aptekarskiej w Warszawie; lek. med. Filip Płużański (lekarz specjalizujący się w ortopedii i traumatologii), pracownik Kliniki Artroskopii, Chirurgii Małoinwazyjnej i Traumatologii Sportowej Szpitala WAM w Łodzi, przewodniczący Porozumienia Rezydentów Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy; prof. Marcin Gruchała (kardiolog, specjalista chorób wewnętrznych), rektor Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego; Zofia Małas (dyplomowana pielęgniarka, specjalistka w dziedzinie pielęgniarstwa zachowawczego i epidemiologicznego), prezes Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych.

– Chcemy przywrócić pełną dostępność do usług medycznych oraz nadgonić deficyt w tym zakresie, który był spowodowany pandemią – zaznaczył Niedzielski. – Głównym zadaniem i fundamentalnym celem zespołu jest przygotowanie strategii rozwoju systemu opieki zdrowotnej w Polsce – dodał.

Chodzi m.in. o „ożywienie” tych gałęzi opieki zdrowotnej, które były w ostatnich sześciu miesiącach zaniedbanie.

„Recovery plan”

Podczas dzisiejszej konferencji prasowej minister Niedzielski przedstawił w skrócie plan który ma być teraz opracowywany w szczegółach i przelany na papier w formie aktu prawnego.

– Pierwszym punktem planu jest pakiet badań, które każda osoba w wieku powyżej 40. roku życia będzie mogła wykonać, po to waśnie, żeby po epidemii, która ma bardzo różne konsekwencje, chociażby z tego powodu, że mniej się ruszaliśmy, mniej korzystaliśmy z profilaktyki. Dobrze jest diagnozować swój stan zdrowia i po prostu sprawdzić te podstawowe parametry, które w wyniku badań laboratoryjnych możemy wykonać – mówił dziś Niedzielski.

– Drugie zagadnienie, o którym rozmawialiśmy – i to bardziej odnosi się do leczenia specjalistycznego – to jest kwestia uwolnienia limitów. Chcielibyśmy w ten sposób, na poziomie specjalistyki, czyli ambulatoryjnej opieki specjalistycznej znieść limity. Jeszcze będziemy liczyli i szacowali w jakich zakresach, ale punktem wyjścia jest to, że zniesiemy je na pewien czas całkowicie, po to właśnie, żeby ta dostępność do usług czy możliwość dostania się do specjalisty pozwoliła nam nadganiać zaległości i również szybciej likwidować kolejki – zaznaczył szef resortu zdrowia.

Trzeci obszar to poziom leczenia szpitalnego. – Tutaj chcemy skoncentrować się na dwóch dziedzinach. Z jednej strony onkologii, która jest priorytetem polityki zdrowotnej państwa i kardiologii, która również do tych priorytetów należy – wskazał minister.

W onkologii w planach jest rozszerzenie działalności Krajowej Sieci Onkologicznej. Adam Niedzielski wskazał też na to, że chciałby, aby pojawiło się też „więcej możliwości profilaktyki”.

– Jeśli chodzi o kardiologię, to tutaj będziemy chcieli razem z panem prof. Hryniewieckim podobną strategię stworzyć, podobne sieciowanie działalności zbudować na tle całej kardiologii w Polsce – zapowiedział Niedzielski. – Bardzo ważnym punktem „recovery planu” jest też zajęcie się psychologią i psychiatrią. Być może nie zdajemy sobie z tego powszechnie sprawy, ale konsekwencje pandemii – nie te bezpośrednie, tylko pośrednie – w bardzo dużym stopniu dotyczą problemów psychologicznych, psychiatrycznych, między innymi w śród młodzieży, bo zgodnie z badaniami prowadzonymi w różnych grupach wiekowych, to właśnie najgorsze konsekwencje izolacji, odosobnienia dotyczą ludzi relatywnie młodych, bo to oni potrzebują do rozwoju, do normalnego funkcjonowania grupy rówieśniczej.

Print Friendly, PDF & Email