8-latek potrzebuje dawcy szpiku

8-latek potrzebuje dawcy szpiku

Poszukiwany jest dawca szpiku dla 8-letniego Adriana Westerowskiego z Łodzi. Uczeń Szkoły Podstawowej nr 166 przechodzi bardzo intensywną terapię, ale szansę na zdrowie i życie da mu tylko przeszczep. 21 lutego rusza akcja Dawcy Szpiku dla Adriana.

– Prosimy o wielki dar serca, jaki może ofiarować każdy z nas. Wystarczy zarejestrować się w Ośrodku Dawców Szpiku i w ten sposób dać szansę 8-letniemu Adrianowi, by chłopiec mógł żyć, by jak inne dzieci mógł bawić się, uczyć i cieszyć życiem. W akcję na rzecz Adriana zaangażowały się już koleżanki, koledzy, ich rodzice i nauczyciele ze Szkoły Podstawowej nr 166, do której chodzi walczący z rakiem chłopiec. Zwracam się do łodzian, do wszystkich, którzy mają wielkie serca o zgłaszanie się do Ośrodka Dawców Szpiku. Akcja na rzecz Adriana rusza już 21 lutego i mam nadzieję, że tak jak przy poprzednich akcjach, które organizowaliśmy, tysiące łodzian zgłoszą się do ośrodka, a wśród nich znajdzie się osoba, która będzie miała kod genetyczny zgodny z Adrianem – mówi Hanna Zdanowska, prezydent Miasta Łodzi.

Jak podkreśla prezydent Hanna Zdanowska, podobnie jak w poprzednich tego typu akcjach, miasto przygotuje m.in. specjalne ogłoszenia i plakaty w pojazdach komunikacji miejskiej. Akcję poszukiwania dawców szpiku dla Adriana będą organizowały również miejskie centra medyczne. W gminnych budynkach zawisną plakaty informujące, gdzie można się zgłosić i co zrobić, by zostać dawcą szpiku. – Bardzo liczymy, że Adrian znajdzie swojego genetycznego bliźniaka i będziemy mogli cieszyć się z nim i jego rodzicami – dodaje prezydent Hanna Zdanowska.

– O chorobie dowiedzieliśmy się w czerwcu 2019 r. U syna zdiagnozowano Chłoniaka Burkitta. Pół roku leczyliśmy się w Łodzi, ale już w dwa tygodnie po zakończeniu terapii nastąpił nawrót choroby. Syn jest teraz w szpitalu we Wrocławiu. To drugi etap walki z rakiem. Tym razem nie obędzie się bez przeszczepu szpiku. Adrian znosi to dzielnie, ale apelujemy do łodzian o rejestrowanie się jako dawcy szpiku, by pomogli uratować nasze dziecko – zaznacza Maciej Westerowski, tata Adriana.

Mama Adriana przebywa z chłopcem w szpitalu we Wrocławiu, gdzie chłopiec przechodzi bardzo intensywną terapię drogimi lekami. Pieniądze na jego zakup zbierali m.in. koledzy Adriana z SP 166.

– Mamy jeszcze cały worek pomysłów, jak zbierać pieniądze na leczenie Adriana, ale wiemy, że dziś najważniejsze jest, by jak najwięcej osób zarejestrowało się w bazie dawców szpiku – apeluje Zbigniew Truszkiewicz, dyrektor szkoły.

Jak informuje dr Anna Piłat, zastępca kierownika Ośrodka Dawców Szpiku przy Szpitalu Klinicznym Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, dawcą szpiku może zostać każda zdrowa osoba pełnoletnia, do 50 roku życia.

– Rejestracja jest bardzo prosta i wraz z pobraniem wymazu trwa kilka minut. Na tej podstawie wykonujemy badania antygenów zgodności tkankowej, a wyniki umieszczamy w ogólnoświatowej bazie. Oczywiście każdy, kto chciałby zostać dawcą szpiku może zgłosić się w dowolny dzień roboczy do Łódzkiego Ośrodka Dawców Szpiku przy ul. Pomorskiej 251, budynek C5 – dodaje Bogusław Tymoniuk, kierownik Pracowni Immunologii Transplantacyjnej w Łodzi.

Harmonogram Dni Dawcy Szpiku dla Adriana:

  • 21 lutego w Manufakturze, od godziny 16, aż do ostatniej osoby chcącej się zarejestrować
  • 22 i 23 lutego na Kiermaszu Rękodzieła w Ogrodach Geyera,
  • 22 lutego w XXVI Liceum Ogólnokształcącym,
  • 29 lutego w Termy Uniejów, od godz. 10, aż do ostatniej osoby chcącej się zarejestrować,
  • 6 marca – Dworzec Fabryczny – Stacja Kobiet,
  • 10 marca w Veolia Energia Łódź,
  • 11 marca podczas drzwi otwartych Uniwersytetu Medycznego w Łodzi,
  • 4 i 5 kwietnia w Porcie Łódź,
  • 25 kwietnia w czasie Biegu Życia Czerwonej Nitki (punkt w pasażu Schillera).

Lista instytucji, które chcą włączyć się w Dni Dawcy Szpiku dla Adriana jest otwarta i z pewnością jeszcze się powiększy. Łódzki Ośrodek Dawców Szpiku na bieżąco będzie informował o wydarzeniach związanych z tą akcją na swoim profilu na Facebooku.

Źródło: uml.lodz.pl
Fot. Radosław Jóźwiak / UM Łódź