Premiera technologii blockchain w turystyce Warmii i Mazur

Premiera technologii blockchain w turystyce Warmii i Mazur

Mikołaj Kopernik dokonał przełomowego odkrycia, którego wpływ na dzieje ludzkości jest niekwestionowalny. Oddając hołd wielkiemu uczonemu, samorząd województwa warmińsko-mazurskiego równie odważnie podszedł do promocji dziedzictwa Kopernika.

Urzędnicy marszałka województwa jako pierwsi w Polsce do promocji walorów turystycznych Warmii i Mazur wykorzystują technologię blockchain. W sobotę 15 czerwca w olsztyńskim planetarium o godz. 12:00 odbyła się oficjalna premiera projektu.

Samorząd regionu Warmii i Mazur w dzień 546. urodzin Mikołaja Kopernika wygenerował okolicznościowy token CoperniCoin. W sobotę 15 czerwca oficjalną premierę w Olsztynie miał cały system promocji Szlaku Kopernikowskiego wraz z platformą wymiany tokenu na nagrody rzeczowe.

— Czujemy się zobowiązani do odważnych kroków w kontekście naszego Wielkiego Uczonego, znanego przecież w każdym zakątku świata — mówi Gustaw Marek Brzezin, marszałek województwa warmińsko-mazurskiego. —z Szlak Kopernikowski na Warmii i Mazurach przybliża do jego dziedzictwa i promuje nasz region – w końcu to tu, na Warmii, Mikołaj Kopernik spędził ponad połowę życia i dokonał swoich odkryć.

To nowatorskie przedsięwzięcie rozpocznie nową erę promocji dziedzictwa kulturowego i atrakcji turystycznych. Nikt w Polsce nie stosował technologii blockchain do tego rodzaju działań. Blockchain od kilku lat realnie zmienia świat, a według prognoz wielu ekspertów, rozwiązania oparte o tę technologię mogą znacząco wpłynąć nie tylko na świat technologii, ale też na funkcjonowanie instytucji publicznych, finansowych, państw i polityki.

— Emisję tokenu okolicznościowego CoperniCoin oparliśmy o platformę Waves — mówi Maciej Bułkowski, dyrektor departamentu społeczeństwa informacyjnego w urzędzie marszałkowskim województwa warmińsko-mazurskiego, który nadzoruje projekt. — Braliśmy pod uwagę wiele czynników, min. związanych z kosztem obsługi, stabilności oraz szybkości działania. Jednym z czynników wyboru był również „efekt ekologiczny”, ze względu na niewykorzystywanie „koparek”, które generują duże zużycie energii w celu potwierdzenia transakcji, jak w przypadku innych rozwiązań.

CoperniCoin będzie jednym z elementów agregujących wiele obszarów związanych z promocją atrakcji turystycznych regionu. Będzie go można zdobyć podczas różnego rodzaju aktywności: udział w eventach poświęconych Kopernikowi, aktywność w mediach społecznościowych, udział w konkursach itp. W dalszej kolejności możliwa będzie wymiana zgromadzonych CoperniCoinów na nagrody rzeczowe. Do programu mogą włączać się przedsiębiorcy i instytucje. Wówczas możliwe będzie szerokie zaoferowanie turystom i mieszkańcom zniżek na atrakcje, usługi noclegowe czy gastronomiczne.

15 czerwca podczas finału Konkursu Informatycznego „Szlakiem Mikołaja Kopernika”, który odbył się w Olsztyńskim Planetarium, opublikowana została platforma Szlak Kopernikowski na Warmii i Mazurach szlakkopernikowski.pl wraz z platformą wymiany tokenu okolicznościowego CoperniCoin. Tym samym finalistom konkursu i osobom, które przesłały swojej dane niezbędne do dokonania transferu, przekazane zostały pierwsze tokeny, które na platformie copernicoin.pl będą mogły je wymienić na nagrody rzeczowe.

Wyślij komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.