Warsztaty z miejskiej jazdy rowerem

Warsztaty z miejskiej jazdy rowerem
Fot. RS

Warsztaty rowerowej jazdy po mieście Wzrastający ruch rowerowy, który już od kilku lat obserwujemy na ulicach Elbląga jest dobrym prognostykiem na przyszłość. Większa liczba nowych rowerzystów to także zwiększone ryzyko popełniania różnych błędów związanych z brakiem praktyki i niedostateczną znajomością przepisów ruchu drogowego.

Warsztaty, organizowane w ramach Programu Bezpieczny Elbląg – Współdziałanie i Aktywizacja Społeczna przez Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji, Komendę Miejską Policji w Elblągu, Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Elblągu przy współudziale Towarzystwa Ubezpieczeń Wzajemnych TUW są przeznaczone dla osób pełnoletnich, które mają niewielkie doświadczenie w poruszaniu się rowerem po Elblągu.

– Udział indywidualny osób niepełnoletnich jest możliwy, o ile posiadają one kartę rowerową, a ich opiekunowie wyrażą pisemną zgodę na udział w warsztatach. Maksymalną ilość uczestników będących z jednym instruktorem określamy na 8-10 osób – informuje Marek Kamm z Działu Organizacji Imprez MOSiR.

Każde spotkanie składać się będzie z praktycznej nauki w ruchu ulicznym z instruktorami. Trasa może być opracowana na żądanie grupy lub zarekomendowana przez instruktora. Będzie to okazja do przejazdu po mieście pod opieką trenerów, którzy pokażą jak bezpiecznie pokonać mijane skrzyżowania, kiedy jechać jezdnią, kiedy drogą dla rowerów, a kiedy można chodnikiem. Instruktorzy wskażą też newralgiczne punkty podróży, ze zwróceniem szczególnej uwagi na kwestię pierwszeństwa na skrzyżowaniach i przejazdach rowerowych. Nauczymy się też poprawnie parkować rowery oraz omówimy obowiązkowe wyposażenie roweru.

Spotkania będą trwały do 2 godzin a uczestnicy na rowerze będą mieli do przejechania nie więcej niż 5-10 km.

Warsztaty będą prowadzone przez instruktora turystyki rowerowej Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Elblągu, funkcjonariuszy Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Elblągu oraz specjalistów Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego z Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Elblągu legitymujących się dużym doświadczeniem w poruszaniu się rowerem po Elblągu.

Zgłoszenia

Aby umówić się na zajęcia należy wysłać zgłoszenie na adres marek.kamm@umelblag.pl w tytule wpisując WARSZTATY ROWEROWE. W treści należy podać czego oczekuje się po spotkaniu (co sprawia Tobie trudność, czego się obawiasz, czego nie umiesz) oraz zawrzeć jak najwięcej informacji o sobie, np.:

• w jakich rejonach miasta chciałbyś trenować jazdę?

• jakie tematy najbardziej Ciebie interesują: przewóz dzieci, zakupów itp.?

• podaj swoje najczęstsze cele podróży ( praca, szkoła, sklep, park, plac zabaw itp.)

• jakie masz dotychczasowe doświadczenie rowerowe?

• czy posiadasz prawo jazdy i czy używasz samochodu?

Gdzie i kiedy spotkanie?

Organizatorzy przewidują w tym roku zorganizowanie 5 edycji warsztatów: w 18 maja, 15 czerwca, 14 września i 5 października 2019 roku. W razie potrzeby ilość ta ulegnie zwiększeniu. Pierwsza edycja warsztatów odbędzie się na Placu Jagiellończyka w dniu 27 kwietnia (sobota) o godzinie 10:00.

Print Friendly, PDF & Email