500 zł dla opiekunów w Krakowie

500 zł dla opiekunów w Krakowie

Krakowscy radni po raz pierwszy w historii ustanowili dodatek opiekuńczy. Jego kwota wynosić będzie 500 zł. To pierwsza taka inicjatywa w skali kraju. Nowe świadczenie dla opiekunów dorosłych osób niepełnosprawnych będzie przyznawane osobom, które do tej pory pobierały tzw. specjalny zasiłek opiekuńczy, dzięki temu proces wydawania decyzji stanie się bardziej uproszczony.

Nowy dodatek jest elementem polityki rodzinnej miasta Krakowa. Ma na celu poprawienie sytuacji życiowej rodzin z osobami niepełnosprawnymi. Wielokrotnie sytuacja w takich grupach społecznych jest nieciekawa, rodziny z powodu opieki nad chorym często rezygnują z poszukiwań zatrudnienia. Zasiłek w zaproponowanej przez miasto kwocie ma być realnym wsparciem dla nich.

– Świadczenie 500 zł będzie opłacane z wyrównaniem od stycznia tego roku. Postępowanie będzie wszczynane z urzędu, zatem nie będzie konieczności składania wniosku, wszystkie osoby uprawnione otrzymają zawiadomienie o wszczęciu postępowania w tej sprawie – informuje Elżbieta Kois-Żurek, Dyrektor Wydziału Polityki Społecznej i Zdrowia w rozmowie z telewizją kraków.pl.

Oprac. Weronika Wójcik
Źródło: bip.krakow.pl