Na Warmii i Mazurach świadczenie honorowe pobiera 80 osób

Na Warmii i Mazurach świadczenie honorowe pobiera 80 osób
Fot. Pixabay

Zakład Ubezpieczeń Społecznych świadczenie honorowe wypłaca z tytułu ukończenia 100 lat. Wśród osób, które dożyły tego zacnego wieku przeważają kobiety, jest ich 60 a mężczyzn jest jedynie 20. Oddział ZUS w Elblągu wypłaca 27 świadczeń a oddział w Olsztynie 53 świadczenia. Najstarszą osobą w całym województwie jest kobieta w wieku 111 lat mieszkająca w Lidzbarku Warmińskim, natomiast najstarszy mężczyzna (105 lat) mieszka w Jezioranach.

Z Oddziału w Elblągu świadczenie honorowe otrzymuje najstarsza 103 letnia kobieta i mężczyzna  mieszkający na terenie tego miasta. Ośmiu 102 latków mieszka między innymi w Elblągu, Suszu, Iławie, Pszczynie i Ostródzie.

Seniorzy, którzy ukończyli sto lat i otrzymują z ZUS emeryturę lub rentę – świadczenie honorowe otrzymują z urzędu, bez składania dodatkowych wniosków. Jest ono wypłacane dożywotnio i stanowi comiesięczny dodatek do emerytury.

– Świadczenie dostają także ci, którzy nie przepracowali ani jednego dnia i nie pobierają ani emerytury, ani renty. W przypadku osób niepobierających świadczenia emerytalno-rentowego, świadczenie honorowe przyznawane jest wyłącznie na wniosek osoby zainteresowanej lub jego pełnomocnika złożony w najbliższej placówce ZUS, z dołączonym do niego dokumentem, potwierdzającym datę urodzenia – mówi Anna Ilukiewicz regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa warmińsko-mazurskiego.

Świadczenie honorowe przysługuje osobom, które ukończyły 100 lat i jest wypłacane co miesiąc. Kwota bazowa dla nowych świadczeniobiorców jest ustalana corocznie i obowiązuje od 1 marca każdego roku kalendarzowego do końca lutego następnego roku. Świadczenie co roku jest wyższe i dlatego stulatkowie otrzymują świadczenia honorowe w różnych kwotach.

Fot. Pixabay
Print Friendly, PDF & Email