4 października - Światowy Dzień Onkologii

4 października - Światowy Dzień Onkologii
Fot. Adminstrator

Nowotwory to wielka grupa chorób. Na świecie traktuje się je jako choroby przewlekłe i uleczalne, jednak w Polsce cały czas zabijają. W naszym kraju w 2016 roku zanotowano 164 140 zachorowań na nowotwory. Najczęściej zmiany onkologiczne występują w płucach i oskrzelach (u mężczyzn) i w gruczołach piersiowych (u kobiet).

Nowotwory są drugą, zaraz po schorzeniach sercowo-naczyniowych, najczęstszą przyczyną zgonów w krajach rozwiniętych.

W prztypadku choroby nowotworowej bardzo ważne jest jak najwcześniejsze jej wykrycie. Zarówno w Polsce, jak i na całym świecie, funkcjonują specjalne programy przesiewowe, które pozwalają zdiagnozować chorobę w pierwszej fazie. Niestety, nawet w województwach z najwyższą zgłaszalnością, nie przekracza ona 40 procent w przypadku np. mammografii. Niezwykle ważne jest także obserwowanie własnego ciała. Wszelkie niepokojące objawy ze strony naszego organizmu powinny być niezwłocznie konsultowane z lekarzem.

Przyczyn powstawania nowotworów jest wiele. Cały czas badany jest czynnik genetyczny, jednak najważniejszy jest czynnik środowiskowy, czyli nasz tryb życia. Należy pamiętać, że zdrowa dieta i aktywny tryb życia wspomaga układ immunologiczny, co zwiększa ochronę przed chorobami nowotworowymi. Ważne jest również unikanie dymu tytoniowego i spalin, co również wpływa na zmniejszenie ryzyka zachorowań.

Źródło: Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Warszawie / onkologia.org.pl
Print Friendly, PDF & Email