27. Tydzień Osób Niepełnosprawnych im. Ewy Sprawki. Niepełnosprawni przeszli ulicami miasta [ZDJĘCIA]

Przemarszem ulicami miasta rozpoczął się dziś (5 czerwca) 27. elbląski Tydzień Osób Niepełnosprawnych im. Ewy Sprawki. Pierwszy miał miejsce już na początku działalności Elbląskiej Rady Konsultacyjnej Osób Niepełnosprawnych, był to – wzorem ówczesnej Zachodniej Europie, do której aspirowaliśmy – Tydzień Walki o Równe Prawa i z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych.

Sytuacja osób z niepełnosprawnościami była wówczas bardzo trudna. Na ogół były zamknięte w domach, w odosobnionych szkołach i zakładach pracy. Trzeba było otworzyć dla nich świat a jednocześnie oswoić świat ludzi sprawnych z ich obecnością. Powstawały też kolejne organizacje i placówki działające na rzecz osób z niepełnosprawnościami, których działalność i ofertę trzeba było nagłośnić. „Tydzień” był do tego wszystkiego świetną okazją.

Z czasem złagodziliśmy przesłanie, wykreślając z nazwy walkę i kładąc nacisk na prezentację możliwości, talentów i osiągnięć osób z niepełnosprawnościami. Po odejściu Ewy Sprawki, wieloletniej Konsultant Osób Niepełnosprawnych i organizatorki wydarzenia, Tydzień otrzymał jej imię. Ma na celu prezentację z jednej strony możliwości i talentów osób z niepełnosprawnościami, a z drugiej – oferty i dorobku organizacji i placówek działających na ich rzecz.

W tym roku obchody Tygodnia Osób Niepełnosprawnych zainaugurowane zostały przemarszem dzieci, młodzieży i dorosłych osób z niepełnosprawnościami, z opiekunami i sympatykami. Przemarsz rozpoczął się o godz. 10:00 na Placu Kazimierza Jagiellończyka i przeszedł ulicami 12 Lutego, Hetmańską, Giermków, Wigilijną na Stary Rynek.

To nie koniec atrakcji

6 czerwca (czwartek) w godz. 10:00 – 14:00 odbędzie się piknik w Bażantarni przy wiacie Margitka – z muzyką, ogniskiem z kiełbaskami, zawodami sportowymi.

9 czerwca (niedziela) organizatorzy zapraszają mieszkańców Elbląga na Festyn Integracyjny na Starym Rynku, gdzie w godz. 11:00 – 16:00 będzie można zobaczyć i usłyszeć występy zespołów artystycznych, a w tym młodzieży z Młodzieżowego Domu Kultury, zespołów wokalnych z różnych placówek i organizacji, przedstawienie zespołu z malborskiego UTW pt. „Prawdziwych Cyganów już nie ma”, składankę szant w wykonaniu zespołu Kamrat Shanty Folk.

– Na ulicy Stary Rynek rozstawią się stoiska organizacji i placówek działających na rzecz osób z niepełnosprawnościami i nie tylko. Będzie można zagrać w szachy lub warcaby z członkami Koła PZN, wziąć udział w warsztatach. W namiocie Kawiarni „U Aktorów” da się coś przekąsić. Krótko mówiąc – będzie się działo! Serdecznie zapraszamy – zachęca Teresa Bocheńska z Elbląskiej Rady Konsultacyjnej Osób Niepełnosprawnych.

Wyślij komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.