25-lecie współpracy Elbląga z Bałtijskiem i Kaliningradem

25-lecie współpracy Elbląga z Bałtijskiem i Kaliningradem

W tym roku Elbląg obchodzi 25-lecie podpisania umowy partnerskiej z Bałtijskiem i Kaliningradem. Święto Chleba będzie okazją do wspólnego świętowania i zaakcentowania  jubileuszu współpracy. Wspólnie z rosyjskimi sąsiadami przygotowano projekt pn.  „Chleb i naturalny kwas chlebowy – regionalne dziedzictwo kulinarne Warmii i Mazur oraz Obwodu Kaliningradzkiego”, który  otrzymał dofinansowanie  z Urzędu Marszałkowskiego.

W ramach projektu w sobotę 31.08 w Kamieniczkach w godz. 12.00 do 14.00 odbędą się warsztaty, podczas których zostaną przekazane tajniki  domowego wytwarzania  naturalnego chleba i kwasu chlebowego popularnego nie tylko w Rosji.  Uczestnicy warsztatów oprócz nauki wytwarzania kwasu poznają jego właściwości prozdrowotne oraz będą mogli oryginalne rosyjskie wyroby. Zaprezentowane zostaną wypieki z Polski i Rosji, sprawdzone receptury przygotowania chleba i kwasu chlebowego, a także sposób wytwarzania „okroszki” – rosyjskiego chłodnika na kwasie chlebowym.

W niedzielę natomiast 1.09 uczestnicy warsztatów poznają tańce ludowe regionów dawnych Prus Wschodnich.

Będzie również coś dla ducha. Turyści i mieszkańcy Elbląga będą mogli zapoznać się z kulturą naszych miast partnerskich. W sobotę na scenie głównej o godz.  15:15 wystąpią: zespół Pieśni i Tańca „Russkij Suwenir” oraz zespół Tańca „Radość” z Bałtijska. Po nich o godz. 16:20 zaprezentuje się  zespół „MOLWINIEC” oraz solistka Teatru Estrady „ART-LIK” z Kaliningradu.

O godz. 14.45 w Ratuszu Staromiejskim z udziałem Prezydenta i Mera Kaliningradu odbędzie się otwarcie wystawy fotograficznej pn. „Kaliningradzkie pocztówki”.

Kulminacją obchodów 25-lecia partnerskiej współpracy będzie „Wieczór Rosyjski”, który rozpocznie się w sobotę o godz. 21.30 w Ogrodach Biblioteki Elbląskiej i Muzeum Archeologiczno – Historycznego. Podczas wieczoru dla delegacji miast partnerskich Elbląga, turystów i mieszkańców wystąpią rosyjskie zespoły ludowe. W tym czasie Muzeum zaprasza na nocne zwiedzanie ekspozycji oraz „strefy Hefajstosa”, czyli warsztatu odlewniczego z okresu rzymskiego i wczesnośredniowiecznego.