16 miliardów rocznie na “gwoździe do trumny”

16 miliardów rocznie na “gwoździe do trumny”
Fot. Adminstrator

Zdrowiej, taniej, piękniej – powiedź “nie” papierosom!

Palenie tytoniu, to nałóg bardzo kosztowny – Polacy rocznie na papierosy wydają około 16 miliardów rocznie. Jest również niezdrowy, bowiem prowadzi do różnego rodzaju chorób, m. in. raka płuc, choroby wieńcowej, udaru mózgu, astmy, powoduje zmniejszenie płodności u kobiet i wiele innych. Rocznie na świecie z powodu palenia umiera ponad 5 milionów ludzi. Problem palenia papierosów jest złożony, tym bardziej, że palacze szkodzą nie tylko sobie, ale także osobom w najbliższym otoczeniu.

31 maja br. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO), jak co roku zorganizowała Światowy Dzień bez Papierosa. Tegoroczny dzień obchodzony był pod hasłem “Młodość bez papierosa”. We wcześniejszych latach hasła tego dnia brzmiały: „Każdy papieros niszczy Twoje zdrowie!”, “Środowisko całkowicie wolne od dymu tytoniowego”, ”Żyjmy w świecie wolnym od dymu tytoniowego”, „Każdy papieros niszczy Twoje zdrowie”, ”Młodość wolna od tytoniu” itp.

Idea Dnia Bez Tytoniu, nazywanego też Dniem Bez Papierosa, narodziła się w latach 70-tych w Stanach Zjednoczonych. W Polsce od 17 lat towarzyszy mu akcja rzucania palenia, organizowana przez Fundację ”Promocja Zdrowia”. WHO dawno  uznała, iż palenie tytoniu jest jednym z najniebezpieczniejszych czynników, które zagrażają zdrowiu i życiu ludzkiemu.

Dym tytoniowy zawiera nikotynę – alkaloid, który działa silnie na układ nerwowy. W małych dawkach działa stymulująco, dzięki czemu palenie tytoniu sprawia przyjemność. Powoduje także zanik bólu i głodu, przyspieszone bicie serca. Nikotyna ma również wpływ na ilość dopaminy w mózgu. Dopamina, to inaczej „hormon szczęścia”. Objawia się ona poczuciem euforii. Podobne działanie mają narkotyki, np. kokaina. To wszystko sprawia, że tak łatwo się uzależnić od palenia. Jednak odstawienie substancji narkotycznej wywołuje patologiczne obniżenie stężenia dopaminy w tej strukturze mózgu, co objawia się dysforią oraz objawami głodu narkotykowego.

W “dymku z papierosa” znajduje się ponad 4000 różnych substancji, z czego 40, to substancje rakotwórcze. Dym tytoniowy zawiera również substancje smoliste, niektóre z nich (m.in. benzopiren) wykazują silne działanie kancerogenne (rakotwórcze). Ponadto jest alergenem mogącym spowodować u osób mających alergię, typowe objawy podrażnienia, takie jak katar, łzawiące oczy, kichanie, kaszel.

Działanie szkodliwe nie jest jedynie ograniczone do palaczy tytoniu, ale również dotyczy wszystkich przebywających w pomieszczeniach, gdzie występuje dym tytoniowy (tzw. “ palenie bierne”). Palenie tytoniu bierne prowadzi do takich samych schorzeń, co palenie czynne.

Statystyki podają, że z powodu skutku palenia, na świecie co sześć sekund umiera jedna osoba. W XX wieku odnotowano 100 mln zgonów z tego powodu, a w wieku XXI liczba ta może wzrosnąć 10-krotnie.

W porównaniu do osób niepalących, prawdopodobieństwo zgonu osoby palącej jedną do dwóch paczek papierosów dziennie, przez okres 1 roku jest dwukrotnie wyższe a osób palących przez ponad 15 lat jest nawet trzykrotnie wyższe. Trzydziestoletni palacz 2 paczek papierosów dziennie będzie żył średnio około 8 lat krócej od osoby niepalącej. W wyniku palenia 90% mężczyzn umiera na raka płuc, natomiast u kobiet aż 70%. Palenie może rownież prowadzić do uszkodzenia DNA i płodu.

Tymczasem liczba osób palących na świecie cały czas się zwiększa. Według prognoz, do roku 2020 ma wzrosnąć z 1,3 mld – z czego 1 mld, to mężczyźni, a 300 tys. – kobiety). Eksperci przewidują, że w najbliższych latach epidemia palenia grozi głównie krajom rozwiniętym.

Polska  jest w czołówce krajów o największej konsumpcji tytoniu na świecie – zajmuje piąte miejsce w Europie. Liczbę palaczy w naszym kraju szacuje się na ponad 10 mln osób. Przerażające jest to, że aż 30 proc. kobiet w ciąży pali, nie zdając sobie sprawy z tego, że zwiększa ryzyko poronienia, małej masy noworodka, jego przedwczesnego zgonu, czy opóźnienia rozwoju.

Zadajmy sobie więc pytanie: “ Dlaczego warto przestać palić?”. Wynikają z tego, z całą pewnością same korzyści:
• w ciągu 20 min. tętno obniży się oraz ciśnienie tętnicze krwi powróci do normy;
• w ciągu 8 godz. poziom tlenu we krwi wzrośnie, a poziom tlenku węgla zniknie;
• w ciągu 24 godz. ryzyko ostrego zawału mięśnia sercowego znacznie się zmniejszy;
• w ciągu 48 godz. Twoje zmysły smaku i węchu zaczną działać normalnie;
• w ciągu 2 tyg. do 3 miesięcy układ krążenia ulegnie wzmocnieniu, polepszy się kondycja fizyczna;
• w ciągu 1 do 9 miesięcy wydolność układu oddechowego poprawi się, ustąpi kaszel, duszności, zmęczenie;
• po 1 roku ryzyko zachorowania na chorobę niedokrwienną mięśnia sercowego zmniejszy się o połowę;
• po 5 latach ryzyko zachorowania na raka płuca, jamy ustnej i krtani, przełyku zmniejszy się o połowę; obniży się ryzyko wystąpienia udaru mózgu;
• po 10 latach ryzyko zachorowania na chorobę niedokrwienną serca będzie podobne, jak u osoby nigdy nie palącej;
• Po 15 latach ryzyko zachorowania na raka płuca będzie podobne, jak u osoby nigdy nie palącej.
[url]http://www.promocjazdrowia.pl[/url]

Jeżeli szukasz różnych sposobów na rzucenie palenia i nie potrafisz poradzić sobie z nałogiem, wejdź na stronę internetową – http://rzuceniepalenia.pl Znajdziesz tam porady, poznasz różnego rodzaju sposoby na rzucenia palenia itp. Możesz tam również nawiązać kontakt z osobami, które mają podobny problem do Ciebie.
  PW  Wersja archiwalna wpisu dostępna pod adresem: http://razemztoba.pl/beta/index.php?NS=srodek_new_&nrartyk= 2449

Print Friendly, PDF & Email