14 lutego Świętem Miłości

14 lutego Świętem Miłości
Fot. Adminstrator

We wszystkich mowach i w języku duszy,
Nad wszystkie są dwa słowa
Jak w kroplach rosy po suszy
W nich skarb żywota się chowa,
Jak dwie perełki w oceanie życia,
Jak dwie gwiazdeczki na niebie
Świecą nam do powicia,
Dwa słowa – kocham ciebie
Józef Ignacy Kraszewski

„Walentynki” –  święto zakochanych, kochanych, kochających, podkochujących się, kochliwych, pałających sympatią… Owiane magią i kolorem miłości, zadomowiło się w polskiej tradycji obchodzenia świąt.

Nie ma jednej prawdziwej historii
Legend związanych ze św. Walentym jest sporo i do końca tak naprawdę nie wiadomo, która z nich jest tą słuszną, prawdziwą, odpowiadającą za „poczęcie się” tego święta.

Najbardziej romantyczną historią powiązaną z imieniem Walenty jest legenda o młodzieńcu imieniem Walentyniusz, który żył w III wieku w Rzymie i był wyznawcą zakazanego w owym czasie chrześcijaństwa. Zakochał się on w niewidomej córce znanego wielmoży, która pod wpływem owej miłości odzyskała wzrok. Walentyniusz trafił do więzienia i za swoją niezłomną postawę i odmowę wyrzeczenia się wiary został skazany na śmierć. Przed egzekucją wysłał list do swojej ukochanej podpisany „Od Twojego Walentego” – stąd też prawdopodobnie pochodzi tradycja wysyłania 14 lutego listów i kartek z miłosnymi wyznaniami.

14 lutego w Polsce
W Polsce Walentynki obchodzimy podobnie, jak ludzie na całym świecie: są kartki, czekoladki, miłosne wyznania. Wystawy sklepowe pełne są czerwonych serduszek, amorków i czerwonej bielizny. Kina, teatry, restauracje, a nawet sklepy organizują specjalne spotkania w tym dniu.

W Elblągu także nie zabraknie atrakcji spod znaku świętego Walentego. Chociażby  kino Światowid –  oprócz filmu przygotowało: walentynkowy konkurs, w którym można wygrać zaproszenia na kolacje do restauracji, pizzerii, kosmetyki, bieliznę, czy słodycze. Będą pokazy: tańca, biżuterii, a także najnowszych trendów w fryzjerstwie i zdobieniu paznokci, prezentacja kosmetyków oraz produktów do stylizacji włosów. Goście zostaną poczęstowani lampką wina, specjalną walentynkową kawą i tradycyjnie już, słodkim serduszkiem. Będzie także możliwość zrobienia walentynkowego zdjęcia, a w Galerii Nobilis CKiWM Światowid można będzie zobaczyć wystawę Wacława Wantucha ”Akt”.  

Miłość nie jedno ma imię…
Dla jednych dzień ważny i wyczekiwany, dla innych – taki, jak każdy inny. Nie ma co ukrywać, że dla niektórych święto jest “głupie”, a miłość jest “chorobą, najżałośniejszą komedią, w jakiej ludzie biorą udział”. Albo wręcz napawa smutkiem, bo bywa i tak, że “pojedyńczy” w tym dniu czują się trochę nieswojo…

Ale przecież na wszystko jest rada. Np.: zawsze można się zakochać, jeśli się bardzo chce ( jest na to wiele dowodów, choćby historia Tytani ze “Snu nocy letniej’ zuroczonej … osiołkiem, czy osiłkiem… :).  Po drugie: można wysłać “walentynkę” najprzystoniejszemu znanemu facetowi/ najpiękniejszej dziewczynie i roić, że on/ona z uczuciem prztula nasze wyznania do serca. Po trzecie: można wysłać kartkę osobie, która raczej rzadko dostaje kwiaty itp., i cieszyć się jej radością z miłej niespodzianki. No i pocztą przy okazji zarobi :). Można… mogłabym wymieniać, ale nie chcę wyczerpać listy pomysłów, trzeba dać szansę każdemu na samodzielne wymyslenie czegoś oryginalnego ;)

Kochamy i chcemy być kochani
Z przeprowadzonej sondy na 10 losowo wybranych osobach, wynika, że święto zakochanych jest lubianym świętem: “tak” odpowiedziało 9 osób na 10. Zaś na pytanie, czy w jakiś szczególny sposób jest obchodzone, liczba odpowiedzi na „tak”, okazała się identyczna.

“Walentynka” i romantyczna kolacja we dwoje…
Lubimy okazywać sobie pozytywne uczucia, a w szczególności te najgłębsze. Ulubioną formą obchodzenia Walentynek wśród respondentów okazała się romantyczna kolacja w domowym zaciszu lub obdarowywanie siebie nawzajem drobnymi upominkami. Jednak najpopularniejszym sposobem obchodzenia tego święta, jak się okazuje, jest wysyłanie walentynkowych karteczek, tzw. walentynek.
To bardzo miłe i sympatyczne święto, choć dosyć mocno skomercjalizowane, ale czy to jest tak bardzo istotne? Liczy się przede wszystkim ciepło, które dajemy osobie najbliższej, obecność i poczucie, że jest ona dla nas osobą naprawdę ważną. Walentynki zbliżają do siebie ludzi. I to jest istotą tego święta :)
  AŚ i EszC odpowiedzialna za część nieromantyczą :) Wersja archiwalna wpisu dostępna pod adresem: http://razemztoba.pl/beta/index.php?NS=srodek_new_&nrartyk= 1445

Print Friendly, PDF & Email