11. Letnie Ogrody POLITYKI już za tydzień

11. Letnie Ogrody POLITYKI już za tydzień

W przyszłym tygodniu: 4–7 czerwca rozpocznie się kolejna edycja Festiwalu Letnie Ogrody POLITYKI, które Biblioteka Elbląska i Tygodnik POLITYKA organizują już po raz jedenasty. W programie: panele dyskusyjne, koncerty muzyczne, spektakle plenerowe, warsztaty i wystawa. 

Tak jak w latach poprzednich, podczas Ogrodów zaprezentowany zostanie wybór najciekawszych wydarzeń kulturalnych minionego i bieżącego roku. Odbędą się koncerty: Jacka Kleyffa – legendarnego barda i współtwórcy (obok Michała Tarkowskiego i Janusza Weissa) kabaretu Salon Niezależnych, który wystąpi wraz zaproszonymi przez siebie muzykami (m.in. z Mikołajem Trzaską i Tomaszem Jaśkiewiczem ), tria Waglewski, Fisz, Emade, którzy zaprezentują materiał z najnowszej płyty „Matka, Syn, Bóg”, Pablopavo i Ludziki z piosenkami z ostatniego, wydanego w styczniu tego roku albumu „Polor” oraz laureatów dwóch ostatnich edycji Paszportów POLITYKI w kategorii „muzyka poważna”, tj. Marcina Maseckiego oraz TwOgether Duo, którzy zagrają z towarzyszeniem Elbląskiej Orkiestry Kameralnej pod dyrekcją Jose Maria Florencio. Nowym zjawiskiem podczas Ogrodów POLITYKI będą plenerowe spektakle teatralne, odbywające się w przestrzeni elbląskiego Starego Miasta: „Pielgrzymka” i „Ulro” w wykonaniu gdańskiego Teatru Snów oraz „Kucharz na ostro” – spektakl Teatru Formy z Wrocławia. Jak co roku Festiwalowi towarzyszyć będzie wystawa. Ogrodowej publiczności pokażemy „Sztuczne Fiołki” – przeniesione ze swojego „środowiska naturalnego”, czyli Internetu „postmemy” tworzone przez białostoczanina, będące inteligentnym, lecz często złośliwym i dosadnym komentarzem do polskiej rzeczywistości.  Rzecz jasna, nie zabraknie też ogrodowych dyskusji – w tym roku nieprzypadkowo związanych z symboliczną datą rozpoczęcia Festiwalu – 4 czerwca. Porozmawiamy o tym, jak zmieniła się Polska od czasu pierwszych wolnych wyborów, jakim przemianom uległa po roku 1989 kultura, co stało się z polską obyczajowością, jak się zmieniła przestrzeń i architektura, a także o tym, jak zmieniali się w ciągu ostatniego ćwierćwiecza polscy przestępcy. Rozmowy z zaproszonymi gośćmi poprowadzą jak zawsze redaktorzy Tygodnika POLITYKA. W ramach 11. Letnich Ogrodów POLITYKI przygotowaliśmy też atrakcje dla najmłodszych elblążan, których zaprosimy do wzięcia udziału w przygotowanych specjalnie dla nich warsztatach poświęconych miastu, architekturze i projektowaniu. Odbędzie się też spotkanie poświęcone fotografowaniu architektury z fotoreporterem Tygodnika POLITYKA – Tadeuszem Poźniakiem.

PROGRAM:

Dzień pierwszy – 4 czerwca (środa)
Spektakl plenerowy pt. „Pielgrzymka” w wykonaniu gdańskiego Teatru Snów – godz. 17.15, ulica Stary Rynek (przed Ratuszem Staromiejskim)
Panel dyskusyjny –  godz. 18.00, dziedziniec Biblioteki Elbląskiej
„Co wolność dała kulturze?” – prowadzenie: red. Mirosław Pęczak
uczestnicy: Jacek Kleyff, Michał Tarkowski, Roman Kurkiewicz

Koncert: Jacek Kleyff i goście – godz. 20.30, Sala „U św. Ducha”

Dzień drugi – 5 czerwca (czwartek)
Panel dyskusyjny – godz. 18.00, dziedziniec Biblioteki Elbląskiej
„Nowy alfabet mafii – 20 lat po narodzinach” – prowadzenie: Piotr Pytlakowski
uczestnicy: Lucyna Biej, Leszek Kardaszyński, Ewa Ornacka

Koncert: Waglewski, Fisz, Emade z nową płytą „Matka, Syn, Bóg” – godz. 20.30, Sala „U św. Ducha” 

Dzień trzeci – 6 czerwca (piątek)
Panel dyskusyjny – godz. 18.00, dziedziniec Biblioteki Elbląskiej
„Budy ułudy. O romansach architektury z historią” –  prowadzenie: Piotr Sarzyński
uczestnicy: Filip Springer i dr Jacek Friedrich

Spektakl plenerowy pt. „Kucharz na ostro” w wykonaniu wrocławskiego Teatru Formy – godz. 19.30, dziedziniec Biblioteki Elbląskiej

Koncert: Pablopavo i Ludziki z nową płytą „POLOR” – godz. 20.30, Sala „U św. Ducha”

Dzień czwarty – 7 czerwca (sobota)
Rodzinne warsztaty architektoniczne – godz. 10.00, dziedziniec Biblioteki Elbląskiej
O fotografowaniu architektury z Tadeuszem Poźniakiem – godz. 12.00, Sala Audiowizualna Biblioteki Elbląskiej

Panel dyskusyjny –  godz. 18.00, dziedziniec Biblioteki Elbląskiej
„Opis obyczajów czasów polskiej transformacji”” –  prowadzenie:  red. Zdzisław Pietrasik
uczestnicy: prof. Beata Łaciak, prof. Tomasz Szlendak, Bartek Chaciński

Koncert: Elbląska Orkiestra Kameralna, TWOGether Duo, Marcin Masecki – godz. 20.30, Sala „U św. Ducha”

Spektakl plenerowy pt. „Ulro” w wykonaniu gdańskiego Teatru Snów – godz. 22.30, ul. Stary Rynek (przed Ratuszem Staromiejskim)

11. Letnim Ogrodom POLITYKI będzie towarzyszyła wystawa „Sztuczne Fiołki”.

Panele dyskusyjne, spektakle plenerowe, warsztaty architektoniczne i fotograficzne oraz wystawa – wstęp wolny. Koncerty – cena biletów: 25 zł.

  Aleksandra Buła Wersja archiwalna wpisu dostępna pod adresem: http://razemztoba.pl/beta/index.php?NS=srodek_new_&nrartyk= 11003