„10 lat w Areszcie Sztuki” – wystawa w Spatium Novum

„10 lat w Areszcie Sztuki” – wystawa w Spatium Novum
Fot. Adminstrator

„10 lat w Areszcie Sztuki” – to tytuł wystawy, której wernisaż odbędzie się w piątek 6 listopada o godz. 18.00 w Galerii Spatum Novum Biblioteki Elbląskiej. Artyści, których prace będzie można zobaczyć na wystawie skupieni są wokół Warmińsko–Mazurskiego Stowarzyszenia „Areszt Sztuki”. Zapraszamy!

„10 lat w Areszcie Sztuki” to tytuł wystawy prezentowanej w ramach projektu „10 wystaw na 10 lat Aresztu Sztuki” z okazji dziesięciolecia działalności Warmińsko–Mazurskiego Stowarzyszenia „Areszt Sztuki”. Do Stowarzyszenia należy ponad 40 osób, wśród nich artyści, ludzie kultury z Olsztyna i regionu. Większość to uznani twórcy, laureaci konkursów ogólnopolskich i międzynarodowych, z dużym dorobkiem. Wystawa zostanie pokazana w galeriach w Olsztynie, Nidzicy, Elblągu, Głotowie, Lidzbarku Warmińskim, Dobrym Mieście, Ornecie, Ostrołęce, Bartoszycach.

Uczestnicy projektu: Joanna Bentkowska–Hlebowicz, Jerzy Wojciech Bielecki, Wiesław Bieńkuński, Mirosław Micia Bojenko, Iwona Bolińska–Walendzik, Elżbieta Boniecka–Milowicz, Izydor Borys, Małgorzata Chomicz, Adam Cieślak, Wojciech Dzieszkiewicz, Elwira Iwaszczyszyn, Wioletta Jaskólska, Małgorzata Kadelska, Davorin Kereković, Anna Kmieć, Wojciech Kmieć, Piotr Kobrzyński, Danuta Krajewska, Adam Kurłowicz, Ewa Plichta–Lubieniecka, Joanna Rostańska, Leszek Sokoll, Mira Smerek–Bielecka, Marek Szczęsny, Bartek Świątecki, Marek Świątecki, Julia Tarnowska, Wiesław Wachowski, Mieczysław Wieliczko, Julita Wiench, Aleksander Wołos, Renata Zimnicka–Prabucka, Bogdan Żukowski.

Iwona Bolińska–Walendzik, Prezes Warmińsko–Mazurskiego Stowarzyszenia „Areszt Sztuki”:

„10 lat w Areszcie Sztuki” to demokratycznie wybrany tytuł wystawy. Nazwa „Areszt Sztuki” budzi kontrowersje. Ci, dla których idea powstania Stowarzyszenia jest obca, szukają wyjaśnienia w tym, że – jak więźniowie – twórcy są skazani… wewnętrznym przymusem, talentem na swoją sztukę. Stowarzyszenie powstało przede wszystkim, by promować regionalne przedsięwzięcia twórcze i integrować środowisko artystyczne. Ważnym celem działań Stowarzyszenia miały być też starania o powołanie Regionalnego Centrum Sztuki z siedzibą w obecnym areszcie śledczym w Olsztynie. „Wszyscy zgadzają się, że areszt śledczy powinien zniknąć z centrum Olsztyna. I że w jego miejscu powinno stanąć coś bliskiego mieszkańcom” (Marcin Szot, www.olsztyn.wm.pl, 2013.02.03). Ziarenko rzucone 10 lat temu przez Stowarzyszenie i jego założyciela Marka Świąteckiego kiełkuje. Temat wraca na wokandę, może znajdzie się inwestor, który choćby w części przyjmie pomysł zreali–zowania Regionalnego Centrum Sztuki. Aktywnie będziemy w tym procesie uczestniczyć, bo uważamy, że sztuka kształtuje przestrzeń i świadomość społeczną.

„10 lat w Areszcie Sztuki” to całkiem długi wyrok, dekada tyle czasu artyści z Warmii i Mazur związani są ze Stowarzyszeniem. W tym okresie podejmowaliśmy wiele inicjatyw artystycznych na rzecz artystów i mieszkańców naszego regionu. Od sześciu lat jesteśmy współwydawcą pisma kulturalno–literackiego „Variart”. Z inicjatywy i przy staraniu jednej z naszych członkiń, Elżbiety Bonieckiej–Milowicz, wykonana została makieta starówki olsztyńskiej z brązu. Realizowaliśmy wiele projektów, organizowaliśmy wystawy, koncerty, wydawaliśmy katalogi. Swoim udziałem wspieramy wydarzenia artystyczne takie jak Jazzteaval w Dobrym Mieście. W projekcie „Ameryka, Wenecja, Ruś” (2014) chcieliśmy dotrzeć z naszą sztuką do małych miejscowości regionu udało się. W Wenecji mieszkańcy bisowali podczas koncertu i częstowali nas swoimi wypiekami. Jesteśmy też inicjatorami wielu przedsięwzięć artystycznych o zasięgu międzynarodowym projekty: „Kochajmy Warmię” prezentowaliśmy we Francji, Niemczech i Włoszech (2005–2007); „Warmię i Lejre” w Danii (2009), „Olsztyn w Wilnie” na Litwie (2009). Wszędzie tam, gdzie jesteśmy, chcemy przez nasze działania przybliżać sztukę.

  Aleksandra Buła Wersja archiwalna wpisu dostępna pod adresem: http://razemztoba.pl/beta/index.php?NS=srodek_new_&nrartyk= 13182

Print Friendly, PDF & Email